Kutup Yıldızı Nedir?


Uzay boşluğunda; galaksiler, meteorlar, yıldızlar, kuyruklu yıldızlar ve takımyıldızları gibi birçok gök cismi yer almaktadır. Gökyüzünde bulunan ve önemli yıldızlar arasındaki Kutup yıldızı geçmişten günümüze oldukça faydalı olduğu düşünülen takımyıldızlarındandır. Peki Kutup yıldızı nedir? Teorik olarak tanımlamak gerektiğinde; Küçükayı takımyıldızının en ucunda ve kuzeydoğusunda yer alan yıldız olarak tanımlamak mümkündür. Pratikte ise; dünya ekseni ile aynı doğrultuda olduğundan yer değiştirmeden durağan biçimde kalarak her daim kuzeyi gösterdiği ifade edilebilmektedir. Bu nedenle de farklı bir misyonu olan kutup yıldızının özellikle geçmiş çağlarda yön bulma noktasında rehber görevini üstlendiği ifade edilmektedir. Kutup yıldızının bilinen farklı isimleri de bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse:

 • Demirkazık (sürekli sabit kalması nedeni ile verilen bir isim),
 • Şimal Yıldızı,
 • Polaris,
 • Kuzey Yıldızı şeklinde belirtilmektedir.

Kutup Yıldızının Özellikleri Nelerdir?

Kutup Yıldızı
Kutup Yıldızı

Dünya ile aynı eksende bulunan Kutup yıldızı kutup bölgesinde yer aldığı için bu şekilde isimlendirilmektedir. Kutup noktasının hemen üzerinde olan bu yıldız tam olarak kutup noktasına işaret etmektedir. Yer değiştirme hızı 1 yıl süresince 1 dereceden az biçimde gerçekleşmektedir. 1 dereceden maksimum %75, minimum ise %50 oranında sapma göstermektedir. Kutup yıldızı nedir? sorusu kadar merak edilen bir diğer soru Kutup yıldızının özellikleri nelerdir? olmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

 • Eksenin de sabit durması ve yer değiştirmemesi,
 • Yön bulmak için kullanılabiliyor olması,
 • Sürekli olarak kuzey yönünü göstermesi,
 • Kutup noktası ile aynı hizada bulunması,
 • Toplamda 3 farklı yıldızdan oluşan kutup yıldızları takımının en belirgin, büyük ve parlak olanının ön plana çıkması,
 • Sadece Kuzey Yarımküreden görünebiliyor olması,
 • Yön bulma konusunda sadece kuzey yarım kürede faydalanılması şeklinde sıralanabilmektedir.

Kutup Yıldızı ile Yön Bulma Nasıl Gerçekleşir?

Kutup yıldızı nedir ve nasıl tespit edilebilir sorusu merak edilen diğer konular arasında yer almaktadır. Sonuç itibari ile yön bulmak için bu yıldızdan faydalanılmak isteniyorsa tam olarak nerede olduğunun da tespit edilmesi gerekmektedir. Kutup yıldızı sapı olan bir cezveye benzetilen Küçükayı takımyıldızının sap kısmının en ucunda yer alan ve sürekli olarak duran kuzey doğrultusundaki yıldız olarak tanımlanmaktadır. Kutup yıldızını bulmak için farklı yöntemlerden faydalanmak mümkündür. Bunlar:

 • Pusula ile kutup yıldızı kolaylıkla bulunmaktadır. Pusula üzerinde yer alan kuzey ucundaki yıldız Kutup yıldızı olmaktadır.
 • TAVA yıldız kümesinde gövde sonunda iki ayrı parlak yıldız bulunmaktadır. Bu iki yıldızı birleştiren doğrunun 5 katı mesafe uzağında Kutup yıldızı bulunmaktadır.
 • Gökyüzünde yeri öğrenilen Kutup yıldızını bölgesinde bulmak mümkün olmaktadır.

Kuzey Gök Kutbu’nun üzerinde bulunan ve Dünya ekseni ile aynı eksende yer alan Polaris, gökyüzünde hiç hareket etmiyor gibi durmaktadır. Bu nedenle gökyüzünün kuzey kısmı, Kuzey Yıldızı’nın etrafında dönüyormuş gibi görünmektedir. Bu özelliği nedeni ile asırlar boyunca yön bulma ve gök bilim amacı ile kullanılmıştır. Kutup Yıldızı kuzey yönünü göstermektedir ve hareket etmesi sırasında Kuzey Gök Kutbu’ndan ayrılmaktadır. Bunun nedeni Dünya’nın yörüngesel salınımından kaynaklanmaktadır. Kutup Yıldızı nedir? Diye yapılan araştırmalarda bu yıldızın 21.yüzyıl sonundan itibaren Kuzey Gök Kutbu’ndan ayrılmaya başlayacağı şeklinde açıklamalar yapılmaktadır.  Kutup Yıldızı, 41. Yüzyılda yörüngesel salınım sebebi ile ikili yıldız sistemi olan Gamma Cephei’nin yakınlarında görünmeye başlayacaktır.

Geç dönem antik çağında yön bulmak amacı ile kullanılan Kutup Yıldızı durağan olması sebebi ile kuzey yönünü bulma noktasında iyi bir pusula olarak bilinmektedir. Kutup Yıldızı nedir? sorusundan ziyade uzaklığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Günümüzde kutup yörüngesinden 0.75 derece uzakta olan Kutup Yıldızı’nın uzaklığı Polaris’in uzaklığı 433 ışık yılı olarak belirtilmektedir. Yeni dönem yüksek kaliteli spektral analizine bakıldığında ise Kutup Yıldızı’nın 100 ışık yılı kadar yakın mesafede yer aldığı görülmektedir. Parlaklığının değişime uğramasının dışında Dünya’ya en yakın yıldız olarak bilinmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.