Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?


Kuyruk sokumunda ağrı hissi neden olur, ağrı durumunda ne yapılmalıdır. Kuyruk sokumu ağrısı şakaya gelmeyecek kadar ciddi sağlık problemidir.

İncinme: Kuyruk sokumunun veya omurganın incinmesiyle ağrı oluşur. Bu incinme:

 

  • Spor etkinliğinde bel kemiğinin alt tarafına darbe alınması
  • Buz pateni gibi sporlarda ani düşme
  • At üstünden düşme
  • Kaza durumlarında kuyruk sokumunun yerinden çıkması gibi faktörler nedeniyle oluşur.
  • Aşırı yorgunluk

Sürekli Zorlama: Omurgada zorlanma görüldüğü taktirde aynı hareketleri tekrarlayarak zorlamış olur. Sürekli hareket kuyruk sokumu esnemesine sebep olan kas sisteminde aşırı baskıya neden olur. Zamanında farkedilmeyen bu zorlamalar, kuyruk sokumu kemiğinde ağrıya sebep olur ve zedeler.

Aşırı Baskı: Yanlış yada uzun süre süren anormal duruşlar kuyruk sokumuna baskı yapar. Kuyruk sokumu ağrısına neden olan faktörlerden biride aşırı baskıdır. Uygunsuz bir şekilde oturmak kuyruk sokumunda baskıyı arttırır.

Obezite: Kuyruk sokumuna baskı yapan bir nedende obezitedir.

Yaş: Yaşın ilerlemesi iskelet dokusunda yıpranma ve aşınmaya yol açar.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer

Kuyruk Sokumu
Kuyruk Sokumu

Uygun Pozisyonda Durma: Eğer kuyruk sokumu ağrısı anormal yürüyüş yada uygun olmayan duruştan kaynaklanıyor ise boyun ve baş düz, vücut ve omuz dik tutulmalıdır. Oturduğunuz yerden kalkarken acı duyuyorsanız ilk önce öne doğru eğilerek kalkılmalıdır. Bu durum acının azalmasına yardım eder.

Minderle Rahatlama: Kuyruk kemiği ağrısı çeken hastalara özel minderler bulunmaktadır. Bel kemiğinin altına yerleştirilerek kullanılır.

Sıcak Baskı Uygulama: Kuyruk sokumu ağrısı azaltma yöntemlerinde sıcak su torbasıda kullanılabilir. Bu torba günde 4 kere 10 ila 15 dakika boyunca tutulmalıdır. Ağrı eğer şiddetliyse kuyruk kemiği baskısını azaltmak için sıcak suyla baskı uygulanmalıdır.

Rahatlamak İçin Masaj Yaptırma: Uzman kişi tarafından masaj yaptırmak ağrının azalmasını sağlar. Bölgedeki ağrıyı dindirmek için rahatlatıcı masaj etkili olacaktır.

İlaç Alma: Reçetesiz olan Naproxen ve İbuprofen ilaçları ağrıyı dindirmek için etkili olur.

Fizik Tedavi: Çoğunlukla ağrıya iyi gelir. Bu ağrıyı azaltmada egzersiz ve tekniklerden yardım alınır. Fizik tedavi baskıyı azaltmada iyi sonuç gösterir.

Ameliyat: Kuyruk sokumu ağrısı nedeni yüzünden ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. Ameliyatta kuyruk kemiği yerini değiştirme, ciddi kuyruk sokumu ağrısı nedeniyle gerçekleştirilir. Ayrıca tedaviye cevap vereceği için ameliyat önerilir. Ameliyatta yapılan kuyruk sokumu çıkarma işlemine koksijektomi adı verilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.