Lucid Rüya nedir?


Lucid rüya, rüya görürken rüya gördüğünün farkında olmak ve bilincin açık olma durumudur. Lucid rüya bilimsel olarak kabul edilmiş ve kabullenmiştir. Lucid rüya terimi ilk kez Oxford bilim enstütüsünden para psikolog Selia Green tarafından kullanılmıştır. Lucid rüya deneyimi, rüyada olduğunuzun farkında olmak ve rüyada istediğimiz kişiye istediğimiz soruları sormaktır. Lucid rüya gören kişi rüyasının hakimidir, istediği gibi hareket yapabilir.

Lucid rüya olayında başarılı olan kişiler biraz çaba ile astral seyahat olayını da gerçekleştirebilirler. Ancak arada çok büyük farklar bulunmaktadır. Lucid rüya hayal dünyamızı yansıtırken astral seyahatta bulunduğumuz boyutta geçmek mümkündür. lucid rüya görenler her zaman çok mutlu olduklarını söylemektedirler. Tabi ki istediği şeyleri yapmak mutluluk verecektir ama aşırı şekilde lucid rüyaya bağlanmak tehlikelidir.

Lucid rüyanın zararlarırüya

  • Lucid rüyanın zararlarından biri uyku düzenimizi bozmasıdır,
  • Dünyadan kendinizi soyutlarsınız, eğer mutsuzsanız gerçek dünya yerine sanal dünya daha cazip gelir.
  • Beyniniz sürekli meşgul olduğu için yorulabilirsiniz.
  • Rüyanızdaki yaşantınızı gerçek dünyaya adapte etmeye çalışmak sizi saldırgan ve agresif yapar.
  • Eğer rüyalar istediğiniz gibi gitmezse psikolojiniz bozulabilir.
  • Aşırı uyuma isteğiniz oluşur.
  • Şişmanlığa yol açar ve gerçek hayatı yemek yemek ve tuvalet için kullanırsınız.
  • Rüya görürken ani olaylar sonucunda kalbiniz durabilir, lucid rüya neticesinde kalbi duranlar 600 kişi civarındadır. Psikolojik tedavi görenlerin sayısı lucid rüya gören insan sayısının yüzde 20 sini oluşturmaktadır.

Lucid rüyanın faydaları

İnsanı rahatlatma insanın kendini güvenin artırma ve yaratıcılığını yükseltmeyi sağlar. Hatta öyle bir iddia vardır ki buna inanılacak gibi değildir, bir çok ünlü yönetmenin senaryolarını lucid rüya ile yazdıklarıdır. Lucid rüyadan uyandığınızda yüzde ellisini unutursunuz eğer yazarsanız bir sonraki gece okuyup yatarsanız rüyaya devam edebilirsiniz. Lucid rüya görenler mutlu uyanır çünkü rüyada tatile gider, birisi ile tanışır, onlarla sohbet edersiniz,  güler espri yapar ve eğlenirsiniz. Rüya tabirlerine gerek yoktur. Gerçek hayattan çok daha gerçekçi olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.