Makedonca Nasıl Öğrenilir?


Makedonya Cumhuriyeti’nin resmi dili olan Makedonca, Bulgarca, Rusça ve Sırpça’ya benzeyen, Güney Slav Dillerinin doğu grubuna ait bir dildir. Makedoncanın temeli Kiril alfabesine dayanır; dil, Balkanlarda Makedon ulusu tarafından kullanılır. Makedonca bilenler Bulgarcayı da çok rahat anlar.

Dokuzuncu yüzyılda yazı dili olarak gelişmeye başlayan Makedonca bazı Balkan ülkeleri tarafından yasaklanmıştır ya da Bulgarcanın bir lehçesi gibi kabul edilip bir dil olarak görülmemiştir. Dil ilk olarak Balkan yarımadasına yerleşen Slavlar tarafından konuşmaya başlamıştır. Osmanlı Devleti döneminde ise Türkçenin etkisinde kalmıştır. Gramer yapısı çok da zor olmayan Makedonca, İngilizce ile benzerlik gösterir. Cümlelerdeki öğe dizilimi İngilizce’de olduğu gibidir. Ancak İngilizce’den farkı, Makedonca isimlerin tıpkı Fransızca’da olduğu gibi ‘dişi’ ya da erkek’ oluşudur. Fakat bu kelimelerin de bazı kuralları vardır, bu da dili öğrenmek  isteyenlere fazla zorluk yaratmaz. Makedonca öğrenmek isteyenler için Türkçe kaynak bulmak pek kolay değildir; bu dili öğrenmek isteyenler eğer İngilizce biliyorsa, İngilizce dilinde hazırlanmış Makedonca öğretim metotları adı altında bir çok farklı yayın bulabilirler.

Makedonca’da 31 sesli harf bulunur, harflerin yazılışları ve telaffuzları birbirinden farklıdır. Aslında Makedonca öğrenmek sanıldığı kadar meşakkatli değildir. Kelimeler Kiril alfabesi ile yazıldığı için öğrenmek isteyenlere zor ve karmaşık gelebilir, ancak kelime haznesi çok zengin olmayan bir dildir. Bu özelliği de dilin öğrenilmesini kolaylaştırır. Gramer yapısında isimler hal eklerini almazlar, tamlamalar pek kullanılmaz. Ayrıca 4600’e yakın Türkçe kelimenin Makedoncada da olduğu bilinir. Bu Türkçe kelimelerin bir çoğu da günlük hayatta kullanılan yemek isimleri, kıyafet isimleri, sebze-meyve isimleri, ev içinde kullandığımız yorgan, yastık, masa, kaşık gibi kelimelerdir. Bu açıdan bakıldığında da dili öğrenmek biraz daha kolaydır.

Elbette ki yeni bir dil öğrenmenin en doğru ve en kolay yolu o dile doğrudan maruz kalarak, dilin konuşulduğu yerde yaşayarak öğrenmedir. Fakat böyle bir imkanı olmayanlar için dil kursları ve internet kaynakları ilgili dil hakkında size bilgi sunar, yardımcı olur. Örneğin sosyal medyayı takip ediyorsanız orada Makedonca -Türkçe hızlandırılmış kurslarını bulup kayıt olabilirisiniz.

İnternette Makedoncaya ait sözcük kitabı, kelimeler ve telaffuzlar bulabilirsiniz. Sahafları gezip Makedonca öğreten Türkçe kaynaklar edinebilirsiniz. Yeterli düzeyde İngilizceniz varsa İngilizce yazılmış Makedonca öğrenim metotları hakkında kaynaklar edinebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.