Malcolm X Kimdir?


19 Mayıs 1925 Omaho doğumlu olan Malcolm X, 21 Şubat 1965 yılında New York’ta suikast sonucu hayatını kaybetmiştir. Malcolm X Amerika’da siyah ırkın ve Amerika Müslümanlarının liderlerinden biri olarak yaşadığı dönemin önemli yahsiyetlerinden biri olmuştur.

Asıl adı Malcolm Little olan, Malcom x, Babtist bir rahip olan Earl Little’nin oğludur. Babası da vaazlarında sürekli olarak siyahların haklarını savunmuş ve bu mücadelede ön sahlarda yer almıştır. Hatta bu mücadeleci tavrı ırkçıların düşmanlığını üzerine çekmesine sebep olmuştur. Bu sebeple babası Milwauke’ye taşınma kararı alır ve bir süre orada yaşadıktan sonra Lansing’e taşınırlar. Burada da vaazlarına devam eden babası bir gece yarısı suikast sonucu öldürülür ve aile babasız kalır. Aile için ekonomik manada zor günler başlar ve bu zorluklar zamanla annede psikolojik sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Devlet annenin durumunu ve ekonomik olarak çocuklara bakamadığını göz önünde bulundurarak çocukları evlatlık olarak dağıtır ve annelerini de bir akıl hastanesine yatırır.

Malcolm X

Malcolm okul hayatında başarılı bir öğrenci idi ve sınıfın önde gelen öğrencileri arasındaydı. Öğretmeninin ne olmak istersin sorusuna avukat olmak istiyorum cevabını verince, öğretmeni “Sen bir zencisin gerçekçi hedefler koy, niçin marangoz olmayı düşünmüyorsun ?” cevabı üzerine okuldan da soğudu ve okumaktan vazgeçti.

Malcolm Boston’a ablasının yanına geldi ve hayatı burada değişti. Bir siyah olarak doğru düzgün işler yapamaması onu yer altı dünyasına itti. Esrar, eroin, kadın ticareti vb. her türlü pis işin içine girmişti. New York’ta Harlem’de yaptığı pis işler en sonunda onu hapise düşürdü. Hapishane onun hayatındaki önemli dönüm noktalarından biri oldu. Sürekli kitap okudu ve kendini çok geliştirdi. Amerikan İslam hareketi içerisinde önemli yeri olan Elijah Muhammed ile hapishanede mektup aracılığı ile yaptığı görüşmeler onun İslam dinini seçmesinde ve İslam hareketi içerisinde önemli bir figür olmasında etkili oldu. Hapisten çıkınca Elijah Muhammed’in yanına gitti ve adı “Malcolm X” oldu. Elijah Muhammed öncülüğündeki hareketin sözcüsü olması ile hareket Amerika’da büyük yankı uyandırmaya başladı. Bu yankıda Malcolm X’in etkili bir hatip olmasının payı büyüktü. Kennedy’nin ölümü üzerine söylediği sözler ve bazı başka sebepler Malcolm X’in Elijah Muhammed ile yollarını ayırdı.

Malcolm X ehl-i sünnet inancını ve gerçek İslam’ı öğrenmek için Hacc’a gitme kararı aldı ve Hacc’da gördüğü siyah, beyaz tüm insanların kardeşliği onun düşüncesindeki beyaz ırk düşmanlığı sildi ve Kardeşlik ilkesinin oluşmasında büyük rol oynadı.

Ülkesine dönünce ırkçı düşüncelerden vazgeçip İslam’ın evrensel mesajını iletişime geçtiği herkese anlatmaya başladı. Manhattan’da yine bir konuşma yaparken  uğradığı silahlı saldırı sonucu 21 Şubat 1965’te hayatını kaybetti.

Hayatındaki inişli çıkışlı virajlar ve yaşadığı ilginç hayat, bataklıktan çıkıp kendini kitleleri peşine takan bir lider yapışı ile Malcolm X tarihin gördüğü en farklı kişiliklerden birisi olmuştur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.