Mantolama Nedir Nasıl Yapılır?


Yakıt tasarrufunu azaltmak adına geliştirilmiş olan özel yalıtım malzemeleri aracılığıyla binaların dış yüzeyinin kaplanması işlemine mantolama denilmektedir. Farklı sıcaklıklara sahip ortamlar arasındaki ısı alışverişini asgari düzeye indirme işlemi genel olarak ısı yalıtımı olsa da bu uygulama binalara yapıldığı zaman mantolama adını almaktadır. Birçok enerji kaynağında dışa bağımlı bir ülke olduğumuzdan dolayı ülkesel bazda yakıt tüketiminin azaltılması aşırı derecede önemlidir. Bu yüzden yeni inşa edilen yapılara iskan verilebilmesi için mantolama yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Mantolama işlemi sayesinde kış mevsimi gelip havalar soğuduğunda yaşam alanları daha az enerji ile ısıtılabilirken aynı şekilde binalara giydirilen bu yalıtım malzemesi sayesinde yaz mevsimi geldiğinde yaşam alanlarının içerisi daha serin olmaktadır. Mantolama yapılan binaları inceleyecek olursanız bu binalara adeta bir giydi giydirildiğini görebilirsiniz.

Mantolama işlemlerinde ısı yalıtımını sağlamak adına kullanılan malzemelere ısı yalıtım malzemeleri denilmektedir. Bir malzemenin ısı yalıtım malzemesi olarak kabul edilebilmesi için ısı iletim kat sayısının 0,065 W/mK değerinden düşük olması gerekmektedir. Bu değerin üzerinde bir ısı iletim katsayısına sahip olan malzeme kesinlikle ısı yalıtımı malzemesi olarak tanımlanamaz. Bu değer ISO ve CENN standartlarında yer almaktadır. Bu standartlara göre çalışan her ülkede ilgili değer kabul edilmektedir.

Mantolama

Mantolama kış aylarında bina içerisinin sıcak, yaz aylarında ise bina içerisinin serin olması adına yapılmaktadır. Çoğunlukla binaların dış cephesine yapıldığından dolayı halk arasında dış cephe mantolama olarak geçmektedir ancak son zamanlarda ısıyı daha fazla muhafaza etmek isteyen birçok kişinin yaşam alanlarının iç duvarlarına da mantolama yaptırdıkları ve bu sayede ısı konusunda ciddi başarılar elde ettikleri biliniyor. İç kısımlara yapılan mantolama odaların hacminin düşmesine neden olacağından dolayı bizler iç cepheye mantolama yapılmasını pek önermiyoruz ancak aşırı derecede büyük bir yer söz konusuysa ve kaybedilen hacmin pek de önemi yoksa elbette iç alanlara da mantolama yapılması mantıklı olacaktır.

Yapılan mantolama işlemi sayesinde binaların ömrü aşırı derecede uzamaktadır. Normal şartlarda sizlerin de bildiğiniz gibi binaların dış cepheleri sürekli olarak yağmura maruz kalmakta ve bu durum nemlenmeye paralel olarak binaların eskimesine neden olmaktadır ancak yapılan mantolama sayesinde nem oranı ciddi oranda dengelendiğinden dolayı binaların ömrü artık mantolama sayesinde daha uzun hale geliyor. Yapmış olduğunuz binanın mantosuz hale oranla 10 yıl kadar daha fazla ayakta kalmasını istiyorsanız kesinlikle bir ısı yalıtımı işlemi olan ancak binanın eskimesini de ciddi oranda engelleyen mantolama uygulamasını yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 

Mantolama yaptırmayı düşünen kişiler kesinlikle ısı yalıtımı konusunda kendisini kanıtlamış olan kaliteli malzemeleri temin etmelidir. Birkaç kuruş kara geçeyim diye kalite oranı daha düşük olan malzemeleri alacak olursanız bu durum mantolamanın aslında pek bir faydasının olmamasına neden olacaktır. Bu yüzden elinizden geldiğince kaliteli malzemeleri temin edin. Ayrıca mantolama yapmak özel bir ustalık gerektirmektedir. Bu yüzden bir usta ile anlaşacaksanız öncelikli olarak daha önceden yapmış olduğu mantolama işlemlerine bakın. Bu konuda az çalışma yapmış olan ustalar güzel işler ortaya çıkaramayacağından dolayı kaliteli malzeme kullanmanıza rağmen mantolama yaptırdığınıza pişman olabilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle kendisini kanıtlamış olan ustalar ile çalışmaya özen göstermenizde fayda var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.