Mariana Çukuru Hakkında Bilgi


Mariana çukuru Amerika kıtasından daha çok Asya kıtasına yakındır. Kuzeyinde Japonya, güneyinde Endonezya ve Papua Yeni Gine, batısında Tayvan ve Filipinler, çok uzakta olmasına rağmen doğusunda ise Hawaii adaları ve Amerika kıtası yer almaktadır.

Mariana Çukurunun En Derin Noktası Kaç Metre?

Bu çukurun en derin noktasının 10 bin 944 metre derinde olduğu bilim insanlarınca kanıtlanmıştır. Genişliği de 69 km.

Mariana Çukuru Nasıl Oluşmuştur?

Mariana Çukuru

Bazen yerkabuğu plakaları birbirine yaklaşıp çarpar ve biri ötekinin altına girerek dalma olayı meydana gelir. Yoğunluğu daha çok olan plaka yani daha ağır plaka hafif plakanın altına girer. Böylece bu plakaların olduğu kısımlarda şiddetli depremler oluşabilir. Bu depremler levha büyüklüğüne bağlı olarak 700 kilometre derinlikte bile oluşabilir.

Yine böyle çarpışmalardan birinde Mariana plakasıyla Pasifik plakası çarpışmış ve ortaya Mariana Çukuru çıkmıştır.

Mariana çukuruna tarihte ilk kez inmeyi başaran kişiler Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Pİccard olmuştur. Toplamda 5 saat boyunca dalmışlar ve tam 1096 metre derine inmeyi başarmışlar.

Avatar ve Titanik gibi efsane filmlerin yönetmeni James Cameron 2012 yılında kendi özel denizaltı aracıyla tam 156 dakikada Mariana Çukuru’nun tabanına indi. Orada çeşitli gözlemler ve araştırmalar yaptıktan sonra ise 70 dakikada yukarı çıktı.

Bu iki girişim oldukça tehlikeli ve zorludur. Çünkü tabandaki basınç yeryüzündekinden bin kat daha fazladır. Çünkü okyanuslarda su basıncı her 10 metre derinliğe inildikçe santimetre kare başına bir kilogram artmaktadır. Yani teknolojinin nimetlerinden faydalanmadan ve iyi eğitilmiş profesyonel bir ekipten yardım almadan böylesine derinlere inilmesi mümkün değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.