Mark Zuckerberg Kimdir?


Mark Zuckerberg 14 Mayıs 1984 yılında New York’un White Plains şehrinde doğmuştur. İkinci ismi Elliot’tur. Bilgisayar programcısı, Facebook’un kurucusu, başkanı ve aynı zamanda internet ağlarında faaliyetleri olan bir iş adamıdır. Babası diş hekimi, annesi ise psikiyatristtir. Boyu1.73 cm’dir. Kırmızı ve yeşil renk körü olması da az bilinen hastalıklarından biridir.

Yahudi bir aile yaşantısı süren Mark yıllar sonra bu yaşamı istemediğini ve ateist olduğunu söylemiştir. Bu yıllarda bilgisayar programcılığına yönelmiştir. Kişilik olarak yardımseverliği, kararlılığı ile bilinmekte olsa da yaptıkları işler ve verdiği kararlar da bunun en güzel kanıtıdır. Çok zengin olmasına rağmen mütevazi bir yaşam sürmektedir. İlerleyenteknoloji ile birlikte kendini her geçen gün geliştiren Mark yeniliklere son derece açık bir iş adamıdır. Mark Zuckerberg sürekli kendisini geliştirmekte olan yönüyle de oldukça dikkat çekmektedir. Hayatındaki başarılarla sıkça kendisinden söz ettirmekte olan Zuckerberg 2010 yılında Time dergisi tarafından yılın adamı ödülüne layık görülmüştür.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Mark’ın sloganıyla 2010 yılında yönetmenliğini David Fincher’in üstlendiği Sosyal Ağ filmi yayınlanmıştır. Kendisine rakip olan Twitter’i pek kullanmasa da bir hesabı mevcuttur. Zuckerberg’in kendisine idol olarak gördüğü kişi ise Apple’in kurucusu Steve Jobs’tur. Dünyanın en zengin insanları arasında 6.sırada olan Mark hisselerini gün geçtikçe arttırmaktadır. Baba olduktan sonra servetinin büyük bir kısmını bağışlamış ve yardımsever bir insan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Mark düzenli bir insan olmasıyla da bilinmektedir. Eğer çok yorgun değilse sabah 8’de uyanmaktadır. Hergün ne giyeceğine karar vermekte güçlük çektiği için de üzerinde Facebook yazan gri bir tşhirt giymektedir.

Mark Zuckerberg Eğitim Hayatı

Orta okula giderken başarılarının ilk adımlarını atmaya başlayan Mark, ZuckNet adında bir program yapmıştır. Lise yıllarında da Synapses adında bir müzik programı yaptı. Bu müzik programı müziklere göre şarkı önerisi yapmaktaydı. Microsoft tarafından satın alınmak istense de  Mark bu teklifi kabul etmedi. Üniversite eğitimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bu yıllarda en yakışıklı ve en güzel öğrencilerin seçildiği facemash.com adında bir site oluşturmuştur. Burada kendisi gibi kıvrak zekalı birçok arkadaşıyla tanışmış ve hayatının dönüm noktasına girmesinde büyük katkıları olmuştur.

Üniversite yıllarında kurum ve şirketlerin sitelerindeki eksiklikleri bulup çözüm yolu aramış ve bu sayede kazançlar elde etmişlerdir. Mark ve arkadaşları okul yıllarında bazı araştırmalar yapmış ve bu araştırmayı yapmakta epey zorluklar çekmişlerdir. Çünkü yapılan araştırmalar çok iyi bir eğitim veren okullarının sistemlerine girmeleri ve buradaki bilgileri incelemeleri gerekmekteydi. Bu durum ortaya çıktıktan sonra Mark okulu bırakmak zorunda kalmış fakat arkadaşlık ilişkileri devam etmiştir. Mark ve arkadaşları Facebook’u kurmuş ve iletişimlerini hiçbir zaman koparmamışlardır. Bu sosyal ağın kurulmasıyla beraber ilk zamanlar birkaç kişiyle başlayarak sonraki yıllarda bütün dünya tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kurduğu bu sosyal ağ yarım kalan okulundaki diplomasını almasına da yardımcı olmuştur.

Mark Zuckerberg Evlilik Hayatı

Mark Zuckerberg, Priscilla Chan ile 9 yıllık beraberliğini 2012 yılında sade bir nikah yaparak tamamlamıştır. Eşinin yüzüğünü kendi tasarlamıştır. Bu evliliğinden iki çocuğu olmuştur. Eşi ile üniversite yıllarında tanışmışlardır. Priscilla ABD’li olsa da köken olarak uzakdoğulu olduğu bilinmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.