Martin Luther King Kimdir?


Martin Luther King (15 Ocak 1929, Atlanta, Georgia – 4 Nisan 1968, Memphis, Tennessee) bir Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi.

Martin Luther King, Jr (15 Ocak 1929 – 4 Nisan 1968) Amerika’nın en önde gelen sivil haklar lideriydi ve birçoğu tarafından yirminci yüzyılın en büyük Amerikan lideri olarak kabul edilir. Liderliği, Birleşik Devletler’de yasal ayrımcılığı sona erdirmek ve Afrikalı-Amerikalı toplumu güçlendirmek için çok önemliydi.

Ahlaki bir lider, başta şiddet içermeyen direncini politik değişim getirecek araçlar olarak savunurken, sevgiyle yönlendirilen manevi ilkelerin nefret ve korku tarafından yönlendirilen siyaseti zafere ulaştırabileceğini vurguladı. 28 Ağustos 1963’te Washington’da Mart ayında verilen “I Have a Dream” konusuyla en iyi konuşan mükemmel bir oryantöre layık görüldü. Kral, 1964’te Nobel Barış Ödülü’nü kazanmak için en genç kişi oldu.

Martin Luther King
Martin Luther King

39 yaşındayken 1968’de bir katilin kurşunuyla öldürüldü. Martin Luther King, Jr.’nin etkisini ve mirasını yalnızca ABD’yle sınırlı değil, Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına karşı mücadeleyi de içeren dünya çapında oldu. O ulusal bir tatil için üç Amerikalıdan sadece biridir ve sadece Afrika kökenli Amerikalı.

En yüksek skolastizm salonlarından, en derin ve en pratik aktivizmin vadilerine, Dr. Martin Luther King, yaşamı boyunca onu dünya figürü kahraman statüsüne iten nitelikleri birleştirdi. Muhtemelen Mahatma Gandhi hariç, başka hiçbir bilim adamı, fildişi kulesinin yüksek seviyesinden inip, kitleler arasında yürümek, onların seviyelerinde görüşmek, isteklerini seslendirmek ve ortak dokunuşu örneklemek için iyi bir iş çıkardı. Kendi cildinde rahat ve davasının doğruluğuna güvenen Kral, her liderleri kaçınılmaz olarak yükseğe çeken şüpheler, mücadeleler ve günaha karşı her gün gündeme geldi. Stephen B. Oates bize şunu söyler:

Herkes gibi Martin Luther Kingde kusurlar vardı: acı ve güvensizlikler, çatışmalar ve çelişkiler, suçluluk ve zayıf yönler, öfkenin iyi bir bölümü vardı ve hatalar yaptı. … başarıları … sadece 39 yaşındayken kesilen ve şaşırtıcı olasılıklara karşı çalışan, ancak günümüz Amerikan Güney’inde yaşanan ayrım kalesi değil, kentsel alanın korkunç karmaşık ırk engelleriyle de şaşkınlık içindi Ona karşı nefret dolu bir FBI saldırısı düzenleyen Kuzey, rakip sivil hakları liderleri ve örgütleri adına kıskançlık ve nihayet Vietnam Savaşı ve intikamcı bir Lyndon Johnson. Kral, Amerikan Zenci hareketi savunucusu, oratoryo, saha generali, tarihçi, para toplama ve sembol için her şeyi yapıyordu. Üniversite düzeyinde bir öğretmen ve akademisyen olmak istedi ancak bunun yerine, Güney ırk ilişkilerini kökten değiştiren güçlü federal mevzuatı harekete geçirmek için yaratıcı ve benzeri olmayan yollarla kullanan doğrudan eylem protestosu ustası oldu.

Kusurlarına rağmen Martin Luther King, hem etkileyici şekilde aydınlanmış Hristiyan inancının hem de dua, azim ve düşüncenin yaşam biçiminin damgasını oluşturan, kamuoyuna duyduğu özverili hizmet tutumunu sürdürdü.

Hayatının sonundan önce, (1) Nobel Barış Ödülü’nü alan üçüncü siyah ve en genç kişi oldu; (2) kendini 1955-1968 tarihli Sivil Haklar Hareketi’nin baş mimarı ve prömiyer sözcüsü – otoriter olarak dini bir canlanma – insanlık tarihinde benzeri görülmemiş olan sosyo-politik etki olarak – kurdu; (3) özgürlük ve adalet adına toplam yirmi dokuz kez hapsedildi; (4) ilk olarak, Güney’de kötü ırkçı Jim-Crow’un yasal ayrım sisteminin ölümüne tanık oldu; ve (5) Amerika Birleşik Devletleri’ne, cumhuriyetçi hükümet biçiminin temel taşlarından biri olan İncil’de bulunan gerçekleri ciddiyetle uygulamaya iten yönündeki Sivil Haklar mücadelesine öncülük etti. Kurbana, Başkanlık Özgürlük Madalyasını Jimmy Carter, 1977’de, Kongre Altın Madalyasını 2004’te kazandı. 1986’da Başkan Ronald Reagan’ın yönetimi sırasında Martin Luther KingDay onuruna kuruldu.

Martin Luther King‘in en etkili ve bilinen halka açık adresi, 28 Ağustos 1963’te Lincoln Anıtı’nda dünyaca ünlü “I Have A Dream” konuşmasıydı. Yoğun bir çalışma ve ustalıkla sistematik düşünceyle Martin Luther King, Kurtuluş Bildirgesi, ABD Anayasası, Mayflower Compact ve diğer belgeler hakkındaki samimi bilgisini çarpıcı derecede kavrayışlı ve İncille ilgili dünya görüşüyle ​​başarıyla birleşti. Sonuçta, sonuçta kendi içinde Amerika’ya sonsuz sevgi ve kaderi için bir tutku uydurdu. Bu tutku vizyonunu tetikledi ve varlığını tavşan dini bir bağlılıkla aşıladı. Kendisini fedakâr liderlik için sterlin örneği ve en asil Judeo-Hristiyan ideallerinin ihtiyati bir aracı haline getiren bu kararlı yaşamdı. Birleşmiş Milletler sınırları içinde bir Hıristiyan Devrimi başlatmak için neredeyse başarılı bir çabayla Sivil Haklar Hareketi’ne neden olan liderlik modeliydi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.