Masai (Maasai) Kabilesi Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek


Masai yada Maasai olarak adlandırılan bu halk Afrika’daki kültürlerine ve geleneklerine hala bağlı bir şekilde yaşayan az topluluklardan biridir. Masai halkının çoğu Kenya ve Tanzanya ülkelerinde yaşamaktadırlar. Bu yazımızda Masai halkı hakkında az bilinen bazı gerçeklerden bahsedeceğiz.

Masai Halkının Yerleşim Alanı

Doğu Afrika’daki Masai Halkı, Kenya’nın güneyinde ve Tanzanya’nın kuzeyindeki yarı kurak ve tam kurak toprakların bulunduğu Great Rift Vadisi’nde yaşamaktadırlar. Tahmini nüfusu 500.000 olarak bilinmektedir. Yarı göçebe bir hayat tarzları olan Masai Halkı neredeyse 160,000 kilometrekarelik bir alanda yaşamlarını sürdürmektedirler.

Masai Halkının Geçimi

Masai Halkı hayvancılıkla uğraşırlar. Büyükbaş hayvan, keçi ve koyun gibi çiftlik hayvanları Masai halkı için temel gelir kaynağıdır. Masai ekonomisinin temeli hayvancılığa dayanmaktadır. Bu hayvanları zaman zaman satsalar da çoğu zaman takas mantığıyla ticaret yapmaktadırlar.

Masai Halkının Erkekleri ve Kadınları

Masai halkındaki kabilelerde kadınlar, sopa, çimen, çamur hatta inek gübresi gibi materyalleri kullanarak evlerin inşa edilmesinden sorumludur. Kadınlar ayrıca su temin etmek, yakacak odun toplamak, hayvanları sağmak ve aileleri için yemek yapmak gibi sorumlulukları da yerine getirmektedirler. Kabilenin erkekleri ise avcı ya da savaşçı olarak nitelendirilir. Bu görevlerinin (avlanmak) yanı sıra akasya dikenlerinden yapılmış çitler de inşa etmelidir. Bu çitler özellikle de aslanların çiftlik hayvanlarına saldırmalarını engellemektedir.

Masai Halkı İçin Sığır Kanı

Masai kabilesindeki kişiler sünnet edildiğinde, doğum yaptığında, hastalandığı zaman gibi bazı özel dönemlerde Masai Halkı bağışıklık sistemi için iyi olduğu düşünüldüğü için sığır kanı içmektedirler. Buna ek olarak kabilenin büyükleri genellikle geceleri alkol içtikten sonra zehirlenme veya akşamdan kalma olaylarını hafifletmek için sığır kanı içmektedirler.

Masai Halkı ve Sünnet Olayı

Masai halkı için sünnet töreni hala en önemli olaylardan biridir. Ayrıca kişilerin birer birey olmalarının başlangıcı kabul edilir. Masai toplumlarında hem erkek hem de kadınlar sünnet olmaktadırkar. Sünnet etkinliği genelde ergnlikten hemen sonra gerçekleştirilir. Ancak 21. yüzyıla gelindiğinde bir çok genç Masai kadını artık sünnet olmamaktadır.

Masai Halkı ve Çiftçilik

Aslında hayvancılıkla uğraşanların bir yandan çiftçilikle uğraşması normal görülen olaylardan biridir. Ancak konu Masai halkı olunca pek de normal bakmıyorlar. Çok nadir ya da yapacak başka bir şeyi olmayanlar çiftçilikle uğraşıyorlar. Büyük bir çoğunluk ise çiftçiliğe karşı çıkmaktadır. Özellikle bitki çiftçiliği için araziyi manipul etmenin doğaya karşı bir suç olduğuna inanılmaktadır. Masai halkı, toprağın bir kez bile ekildikten sonra o toprakların değerli hayvanlarını otlatmak için uygun olmadığına inanmaktadır.

Masai Halkı ve Engai

Engai, Afrika’da inanılan gökyüzü tanrılarından biridir. En-kai ya da Enkai olarak da bilinen bu tanrı Masai halkının inandığı tanrıdırı. Engai tanrısının hikayesi ise şöyledir. Tanrı sığırlarla beraber yeryüzünde yaşamaktadır. Ancak bir gün doğal bir felaket bu tanrıyı ve sığırları gökyüzüne bulutların üstüne çıkmaya zorlamıştır. Ancak sığırların yiyecek birşey bulamamasından dolayı Tanrı Engai, Naiteru-Kopadlı bir insana sığırları emanet etmiştir.

Masai Halkının Beslenmesi

Geleneksel olarak Masai halkı, protein ve diğer ihtiyaçları için sığırların etine, sütüne ve kanına güvenip onlarla beslenmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bazı özel günlerde sığır kanı içmek geleneklerden biridir. Bununla birlikte hayvancılığın azalmasıyla beraber diğer besin kaynaklarına da yönelmiş durumdadırlar.

Masai Halkının Ölüleri

Çoğu gelişmiş ülkelerde ve medeniyetlerde ölüler ya yakılır ya da gömülür. Ancak Masai halkı ölülerini pek gömmüyorlar. Bu nedenle mezar uygulamaları çok azdır. Sadece bazı şeflerin naaşları gömülürken normal halkın bedenleri ise vahşi ormanlara atılır. Çünkü Masai halkı gömülerin aslında toprağa zarar verdiğine inanmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.