Maydanozun Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Çok eski çağlardan günümüze dek gelen ve Türk mutfak kültürünü süsleyen maydanoz oldukça önemli bir besindir. Maydanozun zayıflatıcı ve cinsel gücü artırıcı etkileri dahil tüm faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşil yaprakları sebzeler arasında dünyada büyük popülariteye sahip maydanoz, bunun yanı sıra zengin besin ögeleri ile birlikte mükemmel bir şifa kaynağıdır. Dünya üzerindeki bilinen tarihi 2 bin yıl öncesine kadar uzanan maydanoz bitkisi, yapılan tıbbi araştırmalar neticesinde insan sağlığına büyük faydaları olan bir bitki olarak kabul edilmiştir.

Yine eski çağlarda maydanoz, kutsal bir bitki olarak kabul edilen ve mezar süslemesinde kullanılmaktaydı. Maydanozu yemeklere mükemmel lezzetler katması için ilk kullanan uygarlık ise Romalılardır. Günümüzde ise maydanoz, yüksek besin ögelerine sahip olduğu bilinmediğinden dolayı daha çok garnitür olarak kullanılmaktadır.

Maydanoz ve maydanoz suyunu pek çok hastalığı önlemek, iyileşmesini sağlamak için kullanmanız mümkündür.

Maydanozun Sağlığa Faydaları

Maydanoz
Maydanoz

Türk mutfağında pek çok yemeği süsleyen maydanoz içerisindeki yüksek vitamin ve mineral dengesi ile insan sağlığına pek çok faydaları bulunmaktadır. Ancak eski zamanlardan günümüze dek maydanoz tıbbi açıdan da sıklıkla kullanılan bir bitki olmuştur.

Hazım edememe, gaz ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde maydanoz oldukça faydalıdır. Maydanozun kök ve tohum kısımları da pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç üretiminde kullanılan maydanozların daha çok İtalyan menşeili olduğu bilinmektedir.

Kalp sağlığını korur

İçerisindeki yüksek folat miktarı ile birlikte maydanoz, kan damarlarında hasarlara yol açabilecek tüm zararlı radikalleri kısa süre içerisinde yok edici bir özelliğe sahiptir. Bu şekilde düzenli kullanım sonucunda kalp ve damar sağlığını koruyucu bir etki yaratmaktadır. Ayrıca maydanoz kan basıncını dengeleyerek tansiyon hastalığına da faydalıdır.

Maydanoz kan damarları içerisinde ortaya çıkabilecek zararlı kalıntılarında enzimlerle parçalanması sağlar ve damar sağlığını korur. Bunun yanı sıra damarların esnekliği kaybetmemesini de görev kabul edinir.

Boşaltım hastalıklarını önler

Maydanozun sayısız faydalarından bir tanesi de böbreğin daha fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlamasıdır. Vücuttaki fazla ve tuz ve su miktarının atılmasını sağlayan maydanoz bunun yanı sıra daha güçlü bir mesane yapısına sahip olmanızı sağlayarak böbrek taşı gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önlemektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunduran maydanoz, metabolizmanın diğer minerallere daha fazla emilim yapmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Düzenli olarak maydanoz tüketimi yapan insanların kış hastalıklarına ve viral enfeksiyonlara daha az yakalandığı tespit edilmiştir.

Maydanoz cinsel gücü artırır

İçerisindeki etken maddeler ile birlikte maydanoz, insan vücudunda cinsel uyarılar yaratabilmektedir. Maydanoz, ereksiyon süresinin daha uzun sürebilmesi ve sperm kalitesinin artması için oldukça önemli bir bitkidir. Bunun yanı sıra adet düzensizliği için de maydanoz çayı tüketilmesi iyi gelmektedir.

Tümörlerin büyümesini önler

Maydanoz içerisindeki etkin maddeler ile birlikte vücuttaki zararlı maddelerin bölünüp çoğalmasını önleyici bir rol oynamaktadır. Özellikle de düzenli maydanoz tüketimi boşaltım ve üreme sisteminde görülebilecek kanser çeşitlerine karşı vücudu daha koruyucu bir kimliktedir.

Ağız kokusunu önler

İçerisinde zengin miktarda klorofil bulunduran maydanoz, ağızdaki kötü  bakterilerin ölmesini sağlayarak ağız kokusunun önlenmesine yardım etmektedir. Gece uyumadan önce çiğneyerek tüketeceğiniz maydanoz sabaha kadar ağzınızda bakteri oluşumunu önleyecektir.

Maydanoz zayıflamaya yardım eder

Maydanoz içerisindeki vitamin ve mineral dengesi ile birlikte düzenli tüketildiğinde metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımının artmasını sağlamaktadır. Özellikle de spor ve diyet yaparak zayıflamak isteyen insanların uykudan 1 saat önce tüketecekleri yağsız yoğurt, limon, pulbiber ve maydanoz karışımı zayıflamak için çok etkilidir.

Maydanoz Besin Değerleri?

A vitamini yönünden çok yüksek bir içeriğe sahip olan maydanoz, bunun yanı sıra C ve K vitaminleri yönünden de oldukça zengindir. Astım, bronşit, solunum yolu rahatsızlıkları ve her türlü boşaltım yolu hastalıklarına karşı maydanoz çok faydalıdır.

100 gram maydanoz besin değeri
 • Karbonhidrat (g) / 2.82
 • Protein (g) / 3.39
 • Yağ (g) / 0.56
 • Lif (g) / 3.42
 • Kolesterol (mg) / 0.0
 • Sodyum (mg) / 75.00
 • Potasyum (mg) / 526
 • Kalsiyum (mg) / 146
 • A vitamini (iu) / 302
 • C vitamini (mg) / 188.9
 • Demir (mg) / 4.76

Yapılan araştırmalar sonucunda maydanozun çok aşırı tüketilmediği durumlarda herhangi bir zararının olmadığı tespitine varılmıştır. Ancak gereğinden çok fazla tüketilen maydanoz;

 • Toksisite (zehirlenme)
 • Ciltte alerjik reaksiyonlar
 • Karaciğer problemleri ve kansızlık
 • Ani yükselen tansiyon ve vücutta ödem
 • Gebelikte bebek sağlığına etki
 • Kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşim
 • Böbreklerde iltihap

gibi zararlara yol açabilmektedir. Bu nedenle maydanozun zararlarından korunmak için yeteri kadar tüketmek gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.