Mehmet Akif Ersoy Kimdir?


Şair, İstiklal Şairi, Veteriner

Doğum : 20 Aralık 1873

Ölüm    : 27 Aralık 1936

Asıl Adı : Mehmet Ragıf

20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Sarıgüzel mahallesinde dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy’un annesi, Emine Şerif Hanım, babası ise Kosova doğumlu Mehmet Tahir Efendi’dir. Nuriye isimli bir de kız kardeşi vardır. Asıl adı Ragif’dir. Ancak çevresindekilerin ona Akif ismiyle seslenmesi nedeniyle Akif ismini benimsedi.

Mehmet Akif Ersoy
Mehmet Akif Ersoy

İlköğrenimine dört yaşında İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Emir Buhari Mahalli Mektebi’nde başlayan Ersoy, iki yıl burada öğrenim görmesinin ardından, İptidai (ilkokul) bölümüne geçti. Ortaöğrenimine ise 1882 yılında Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başladı. 1885 yılında Mülkiye İdadisi’ne başlayan Mehmet Akif Ersoy’un 1888 senesinde babasını kaybetmesi ve ertesi sene Fatih’te bulunan evlerinin yanması sonucu ailesi yoksul duruma düştü. Mehmet Akif bunun üzerine yatılı okulda okumak için Mülkiye İdadisi’nden ayrılıp, Ziraat ve Baytar Mektebi’ne geçti. Okulun son dönemlerinde şiire ilgisi artan Mehmet Akif, bu okuldan 1893 yılında birincilikle mezun oldu.

Yabancı dillere merakı ile bilinen Ersoy, Arapça, Farsça ve Fransızca eğitim aldı. Ziraat ve Baytar Mektebi’nden mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde Kuran-ı Kerim’i ezberleyerek hafız oldu. 1893 – 1913 seneleri arasında memurluk yapan Mehmet Akif, 1898 yılında ise Mehmet Emin Bey’in kızı İsmet Hanım ile hayatını birleştirdi.

Birinci Meşrutiyet’in ilanından sonra 27 Ağustos 1908 tarihinde Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarlığını yaptı. Bu dergide birçok şiir ve yazıları yayınlanan Mehmet Akif, 1913 senesi şubat ayında kürsülerde halkı vatan savunmasına çağırmak için konuşmalar yaptı. Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde çeşitli görevler aldı. 1920 – 1923 yılları arasında 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilliği yaptı.

İSTİKLAL MARŞI’NIN YAZILMASI

İstiklal Marşı yazılması için yapılan yarışmaya 500 lira ödül konması sebebiyle başta katılmak istemeyen Mehmet Akif, Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Bey ve arkadaşı Hasan Basri Bey’in ricaları üzerine katılmaya karar verdi. Yazdığı İstiklal Marşı, 17 Şubat 1921 tarihinde Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliye dergilerinde yayınlandıktan sonra, 12 Mart 1921 tarihi saat 17.45’te milli marş olarak Kabul edildi. Kendisine verilen 500 lirayı da Dar’ül Mesai Vakfına bağışladı.

Kurtuluş Savaşı ve sonraki dönemi Mısır’da geçiren Mehmet Akif Ersoy, siroz hastalığına yakalanınca 17 Haziran 1936 yurda döndü. 27 Aralık 1936 tarihinde ise İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Mısır Apartmanı’nda yaşamını yitirdi. Mezarı Edirnekapı Şehitliği’ndedir.

Mehmet Akif Ersoy‘un en önemli eserleri İstiklal Marşı (1921), ve yedi bölümde toplamış olduğu Safahat (1911-1933) isimli eseridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.