Mekanizm Nedir?


İnsan hayatında her şey belirli bir düzen içindedir. Belirli bir mekanizm içince olduğumuzu sürekli olarak vurgularız peki; mekanizm nedir? Biyolojik ve Teknik açıdan incelenmesi gereken oldukça özel bir terimdir mekanizm. Örneğin hayvanlar için saldırı mekanizmasını kullanırız, insan için bağışıklık mekanizması deriz. Teknik açıdan bir silahın mekanizması olduğunu, bir aracın gitmesinin belli bir mekanizma sayesinde mümkün olduğunu biliriz. Bu durumda insanlar mekanizmi hem biyolojik hem de teknik açıdan kullanmaktadırlar.

Biyolojik mekanizm: Kişinin iç organının ya da hayatta kalma yetilerinin oluşturduğu organlar ve hareketler bütünüdür. Bir insanın herhangi bir olay karşısında verdiği hızlı tepkiler kendini savunmak için yaptığı beyin tarafından harekete geçirilen savunma mekanizmasının ürünüdür. Bir canlının hayatta kalması için gerekli olarak yaptığı tüm davranışlar mekanizmasal olarak ele alınmaktadır. Kişiler bazı mekanizmaları doğuştan yanlarında getirirken bazılarını da zaman içinde oluştururlar. İnsanlar yaşam şartları değiştikçe farklı mekanizmalar geliştirmektedirler. Mekanizmaların gelişmesinin nedeni bir ihtiyaçtır. İhtiyacı karşılamaya yönelik olarak geliştirilen tüm davranışlar insan bünyesi için bir mekanizmadır.

Teknik mekanizm: Teknik mekanizmlerde yine insanın hayatını kolaylaştırmayı amaçlar. Sadece insanlar bu tarz yapılar geliştirme yeteneğine sahiptir. Teknik oluşumların tamamını doğada sadece insanlar yaratılar. Bu nedenle insan özel bir varlıktır. Hayatımızı kolaylaştırmak için bu tarz mekanizmalar üretiriz. Avlanmak için daha keskin sopalar üretmek ile başlayan süreç artık çok daha etkin mekanizmaların üretilmesi halini almıştır.

İnsanlar savunmak için, hayatta kalmak için, üretim için, bazı şeyleri daha kolay bir şekilde hayata geçirmek için mekanizmalar oluşturmaktadırlar.

Etrafınızda gördüğünüz bütün elektronik eşyalar birer mekanizmaya sahiptir. İçlerinde bulunan mekanizm elektrik ya da çark temellidir. Zaman içinde teknolojinin etkisi ile mekanizmaların küçülmesi ve daha mini bir hale gelmesi normaldir.

Küçülen mekanizmalar aynı zamanda etkilerini de arttırmaktadır.

Bilgisayar içinde mekanizm bulunduran bir icattır. Ancak ilk bulunduğunda bir oda büyüklüğündedir. Dönemin bilginleri ancak yarım ton daha küçüğü yapılır demiştir. Bu bilgisayar sadece 4 işlem yapmaktadır. Şu anda gelişen mekanizması sayesinde bilgisayarlar cebimize sığacak hale gelmiştir. İşlevleri ise çok daha ileri boyutlardadır.

Buna benzer birçok örnek geçmişten günümüze gelmiştir. Tıp ve sanayi alanı gelişen teknolojinin en iyi yansımasıdır. Teknolojinin gelişimi mekanizma üzerinde büyük etkiler yaratmıştır. Değişen çağ insanların savunma mekanizmalarını düşürmelerine neden olmuştur. İnsanlar rahatlığa alıştığı için artık aktif bir şekilde pratik zeka bakımından düşünce mekanizmasını harekete geçirmemektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.