Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?


Meme Kanseri Nedir?

Dünya geneli açısından bakıldığında; meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğu ifade edilmektedir. Meme kanserinin gerek hastanın gerekse yakınlarının sağlığı üzerinde fiziksel, sosyal ve ruhsal etkilerinin bulunması ve ilerleyen evrelerinde tedavi edilme şansının azalması; hastalığın erken evrede teşhis edilmesi için, memede görülen olası belirtilerin dikkate alınmasını ve herhangi bir şikayetle karşılaşıldığında zaman kaybedilmeden hekime başvurulmasını gerekli kılmaktadır.

Meme kanserinin insan hayatı açısından taşıdığı riskler göz önüne alındığında; kendi kendine meme muayenesi yapılmasının, klinik meme muayenesi yapılmasının, mamografi çektirilmesinin ve gerekli görüldüğü hallerde de ultrasonografi ile manyetik rezonans gibi ilave tarama yöntemlerinin kullanılmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Meme kanserinin erken dönemde teşhis edilmesinde büyük önem taşıyan bu yöntemlerin uygun bir şekilde kullanımının, meme kanserinin tedavi olanağını yükseltmekle birlikte, bu hastalığa bağlı olarak görülen ölümlerin azaltılmasında da etkili olacağı düşünülmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri?

  • Memede veya koltukaltında ele gelen kitle (sertlik, şişlik)
  • Memebaşından akıntı (tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli)
  • Memebaşında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu
  • Memebaşı derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma)
  • Meme cildinde yara veya kızarıklık
  • Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (portakal kabuğu görünümü)
  • Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık

Meme Kanseri Tedavisi nasıl olur

Yapılan tektikler sonucunda kanser durumu kesinleşmişse öncelikle cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Işın tedavisi ve ya kemeterapi de uygulanmaktadır. Eğer çok ilerlememiş, başka alanlara sıçramamış bir timör ise farklı tedaviler önerilmektedir. Koruyu meme cerrahisi yapmak gibi durumlar olabiliyor. Koltuk altına sıçranılıp sıçramadığına bakılmaktadır veya ameliyat esnasında timör çıkarılmaktadır. İlerlemiş vakalarda memenin komple tamamen alınmaktadır.

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası Takip Nasıl Olmalıdır?

Bir memesinde kanser olan kadının diğer memesinde kanser olma riski her zaman vardır ama bu hemen meydana gelecek değildir. Meme kanseri tedavisi yapıldıktan sonra 6 ayda bir takiplerinin yapılması gerekir ve bu sayede kanser tekrar nüksetsede tedavisine hemen başlanabilir. Kanser tanısı alan hastanın kontrol periyotları düzenli olarak yapılması gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.