Menisküs Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıldır?


Menisküsün üst kemik ile alttaki kemik arasında yer alan kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyen çok önemli bir fonksiyonu vardır. Menisküs yırtılması, dizin aniden dönmesi veya bükülmesi ile oluşmaktadır.

Menisküs olduğumuzu nasıl anlarız

Menisküs yırtığında en önemli bulgu ağrı ve dizde hareket kısıtlılığıdır. Hastanın menisküs yırtığı olan tarafında ayağının üstüne basamama ve yürüme güçlüğü şikayeti görülür. Ayrıca travmanın şiddeti ile orantılı olarak menisküs yırtığı olan dizde şişlikte görülmektedir.

Yırtık menisküs dokusu dizde takılma, kilitlenme, atlama sesi hissetme ve kıkırdağa sürterek zaman içinde kıkırdakta hasara neden olmaktadır. Menisküs yırtıklarının tanısı fizik muayene ve MR tetkiki ile yapılmaktadır. MR tetkiki ile dizde menisküs yırtığı varlığı, yırtık yeri, menisküs yırtığının menisküsün dış kenarına yakın ya da menisküsün gövdesinde olup olmadığını göstermektedir. Bunun yanında dizde menisküs yırtığı dışında kıkırdak yaralanması, ön çapraz, arka çapraz bağ yaralanması, diz kollateral ligament yaralanmaları olup olmadığı görülebilmektedir.

Menisküsün Görevleri

 • Eklem stabilizesini sağlamak
 • Eklem sıvısının eşit dağılmasını sağlamak
 • Eklem yüzeyleri ile uyumu sağlamak
 • Eklem zarı sıkışmasını önlemek
 • Diz eklemlerine gelen yükün eşit dağılımını sağlamak
 • Temas alanını genişletmek
 • Eklem kıkırdağının beslenmesi

Menisküs belirtileri

Diz içerisinden gelen sesler yırtığın ilk bulguları olabilir. Dizde ödem gelişene dek sporcular oyuna devam edebilir, ya da günlük aktiviteler yapılabilir. Ancak ödem geliştiğinde şikayetler oluşur. Şikayetler 24 – 48 saat içerisinde gelişir.

 • Diz de gerginlik ve şişlik
 • Eklem hareket açıklığında azalma
 • Diz de sıvı toplanması
 • Menisküsün yırtık parçası eklem içine düştüğünde takılma, kitlenme.

Menisküs yırtığı nedir

Menisküs yapısı itibari ile eklemlerin uyumunu artırdığı gibi eklemlerdeki yağlanmayı sağlar. Çok yönlü fonksiyonu olan bir yapıdır, her milimetrekaresi ayrı bir önem taşır.,

Günümüzde menisküs yırtığı muhafaza edilemiyorsa gerekirse dikilebiliyor. Menisküsün yüzde 10 u yırtık ise sadece yüzde 10 luk parça çıkartılabiliyor. Eğer yüzde 20 yırtık var ise sadece yüzde 20 lik bölüm alınır geri kalanlar ise fonksiyonlarına devam eder. Bütün diz rahatsızlıkları menüsküs değildir. Ayrıyetten sadece futbolcuların değil örneğin ev hanımların da yakalanacağı bir rahatsızlıktır.

Menisküs nasıl tedavi edilir

En ideal yöntem menisküsün dikilmesidir. Bunun için menisküsün dezavantajı da bulunmaktadır ancak belirli bir bölgede olan yırtıkların dikilince iyileşme şansı var ama bu şansı bir takım kanallar açarak yani menisküsün kanlanmayan bölgesine gelmelerini sağlayarak ya da orada kanlanmayı artırma şansı vardır. Özellikle genç sporcularda menisküs muhafaza olacak şekilde bir ameliyat yapılmalıdır.

Yırtığın tipine göre cerrahi tedavi olmaktadır. Cerrahi ameliyat kapalı yöntem ile olmaktadır. Diz ekleminin kamera ile ekleme girilirken diğer taraftan panç ve makaslar ile girilerek yırtığın tedavisi yapılmaktadır.

Menisküs yırtığı için ameliyat dışında ne tür tedaviler var?

Zedelenmenin miktarı önemlidir, zedelenme büyük ise ameliyat olabilir, küçük yırtıklarda ise ameliyata gerek yoktur. Zaman zaman ağrılara yol açsa da ciddi düzeyde olmamaktadır. Genç yaştaki insanlarda sert darbe ya da dönmeli durumlarda menüsküs yırtılabilir. Genç insanlarda menüskis daha ciddi yırtılır bunlar da genellikle ameliyat önerilir. Küçük çaplı yırtıklarda çok fazla parçalanmamış yırtıklarda harekette probleme yol açmayan yırtıklarda pek ameliyat önerilmemektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.