Mercanlar hakkında bilgi


Görünüşüne rağmen mercan, bir hayvandır. Tatlı su polibi, denizanası ve denizşakayığı gibi o da selentereler şubesindendir. Akdeniz, Kızıldeniz ve koloni halinde yaşadıı Büyük Okyanus gibi sıcak denizlerde bulunur.

Mercanlar
Mercanlar

Mercanlar duru ve sıcak (en az 20 derece) sularda yaşayan bir hayvandır. Tropikal denizlerde bazen dairesel resifler oluşturur ve atol denilen bu adacıklar su yüzeyinin hemen altında kalır. Mercan, mücevhercilikte (gerdanlık, bilezik, küpe vb. yapımında kullanılılır.)

En iyi bilineni, mücevhercilikte kullanılan kırmızı mercandır. Genellikle 50 ile 150 metre arasında değişen bir derinlikte yaşar ve dalgıç donanımıyla avlanır. Görünüşü 30 cm yüksekliğinde bir ağaççığı andırır ve bu kümelere polip öbeği denir. Polip öbeği acayip çiçek görünüşündeki poliplerden meydana gelir; herp polibin alt kısmında bir sindirim boşluğu, ağzında canlı ve hareketli sekiz dokunaç bulunur. Polipler öldüğü zaman bileşimindeki demir oksit dolayısıyla parlak kırmızı renk almış kalsiyum tuzlarından oluşan taş halindeki polip öbeği yerinde kalır.

Birbirine yapışmış milyonlarca polip öbeği tropikal denizlerde gemiciler için çok tehlikeli olan mercan resiflerini meydana getirir ve bunlardan dikkatle sakınmak gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.