Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi


Mesane Kanseri (idrar kesesi), mesane duvarı oluşturan dokulardan kaynaklanan kötü huylu timörlerdir. Özellikle erkeklerde en sık görülen kanserlerden birisidir. Erkeklerdeki kanserlerin yaklaşık yüzde 10’nu oluşturur. Görülen yaş ortalaması 60 yaş ve üzeridir.

Mesane Kanseri risk faktörleri

  • Genetik yatkınlık
  • Sigara kullanımı
  • Cinsiyet faktörü
  • Kimyasal maddeye maruz kalma
  • Boya veya lastik sanayisinde çalışma
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

Mesane kanserinin belirtileri

Mesane kanserleri son zamanlarda artan kanser türüdür. Ürolojik kanserlerin prostat kanserinden sonra en yaygın kanser türüdür. Mesane kanserlerinden korkunmalıdır, tedavi edilmediği takdirde ilerleyip ölüme neden olabilmektedir.

Mesane kanserlerinin en önemli belirtisi idrarda kanamadır, kanama ağrısız ve pıhtılı şekilde olmaktadır. Mesane kanserinin belirtisi çoğunlukla kanamadır. İdrarda yanma, kanama, sık sık gitme gibi bir takım şikayetler ile kendini gösterebilir.

Mesane kanseri belirti veren bir hastalıktır. En sık görülen belirtisi, ağrısız, pıhtılı kanamadır. Kanamalı idrar yapma hastaların çoğunda görülür.

  • Sık idrar çıkma
  • İdrar yaparken yanma
  • İdrar yapmada zorlanma

Bununla birlikte bir çok kanserde görülen halsizlik, kilo kaybı, kemik ağrıları da görülebilir.

Mesane kanserinin tanısı nasıl konur?

Mesane kanseri tanısında kullanılan bir çok yöntem vardır. Bunlardan bazıları:

Tam idrar tetkili (TİT)
Fizik muayene
Sitoloji
Ultrason
Tomografi
Sistoskopi

Bu yöntemler arasında en değerlisi sistoskopidir. Sistoskopi en basit tanımı ile ucunda kamera olan elastik, fiberoptik boru ile hastanın idrar yollarına girmek mesane içerisini kamera ile izlemektir. Bu borunun içerisinde bulunan kamera ile incelenir, şüpheli bir durum var ise biopsi ile parça alınır.

Mesane kanseri tedavisi

Mesane kanseri erken tanı konduğunda ameliyat ile tedavi edilebilir. Mesanenin derin tabakalarına ilerlemiş kanserler daha kolay tedavi edilmektedir. Tedavisi ise çoğunlukla endoskopik yöntem ile olur. Yani hastanın idrar kanalından girerek kanser dokusu traşlanıp alınmaktadır. Alınan kanserli dokunun incelmesinden elde edilecek sonuç ile tedavi şekli genişletilmektedir.

İdrar torbasına serum katılarak tedavi edilmektedir. Belirli aralıklar ile idrar torbasına serum takılarak vücudun kanser hücrelerini yenmesi sağlanılmaktadır.

Bir takım ilaçlar idrar torbasına uygulanmaktadır, böylece kanserin tekrar edilmesini önüne geçmektedir.

Mesane kanseri ilerlemiş ise açık ameliyat ile idrar torbası alınması gerekmeltedir. Hastanın idrar torbası alındıktan sonra bağırsaktan oluşan kanal ile dışarıya idrar verilmektedir.

Bütün kanserlerde olduğu gibi mesane kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Hastaların belirli yaşlardan sonra check up’a tabi tutması önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.