Mesir Macununun Faydaları


Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultanın hastalanması ve doktorlar tarafından derdine derman bulunamamasından sonra başlıyor hikaye. Bütün bunlardan sonra Merkez Efendi 41 çeşit baharat katarak yaptığı karışımı Hafsa Sultana veriyor ve Sultan iyileşiyor. Hafsa Sultan bu macunun halka dağıtılmasını ister ve ondan sonra mesir macunu üne kavuşur.

İçerisinde 41 çeşit farklı baharat bulunan mesir macunu, tartışmasız bir şifa macunudur. Mesir macunu sayesinde Hafsa Sultan iyileştikten sonra dertlerine deva arayan halkın da bu macundan faydalanması için halka dağıtılmaya ve tarifi dilden dile dolaşmaya başlandı. Yüzyıllardır milyonlarca insanın şifa bulduğu mesir macunun içeriğinde herkese yarar bir baharat mutlaka vardır. Mesir macununun Afrodizyak özelliğinden başka vücuda kuvvet, kalbe ferahlık vermesi, sinirleri yatıştırması, romatizmal hastalıklara faydası, iştah açması, idrar zorluğunu gidermesi, kanı temizlemesi, doğal detoks etkisi özelliklerine de sahiptir. Mesir macunundan yiyen kişiye bir yıl boyunca zehirli hayvanlar zarar veremez, bekâr kızlar o yıl evlenir, çocuğu olmayanlar çocuk sahibi olur, karı – koca münasebetlerini en üst seviyede tutar ve Afrodizyak etkisi sayesinde hem erkekte hem de kadında çok işe yarar.

Mesir Macunun Faydaları

Mesir

Mesir macunu 41 değişik baharattan oluşmaktadır.

ANASON: İştah açıcı ve karminatif olarak kullanılır. Karminatif etki barsaklardaki fermantasyona engel olmasından ileri gelir.02

HİNDİSTAN CEVİZİ ve BEŞBASE: Kaynatılmış suyu mide ağrılarına iyi gelir. Etkisi bileşimdeki uçucu yağlardan ileri gelir.

ÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve pnömonide iyi gelir. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraların tedavisinde kullanılır.

ÇÖPÇİNİ: Kökünün kaynatılmış suyu ekzemede kullanılır. Bileşimindeki tanenden dolayı astrenjan etkisi vardır.

ÇÖREK OTU: Gaz söktürücü olarak kullanılır.

DARFÜLFÜL: Bedeni ısıtıcı ve öksürük kesici olarak kullanılır.

HARDAL TOHUMU: İştah açıcı ve mideyi yatıştırıcı olarak toz halinde kullanılır. Cilt hastalıklarında iltihabı ve ağrı giderici etkisi vardır.

HAVLİCAN: Öksürük kesici ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir.

HİYARŞENBE: Mushil olarak kullanılmaktadır. Bileşiminde antrekion türevi vardır.

KAKULE: Lezzet verici , gaz söktürücü, iştah açıcı olarak kullanılır.

KARABİBER: Öksürük kesici, uyarıcı ve baharat olarak kullanılmaktadır.

KARANFİL: Ağız kokusu giderici, diş çürüklerinde ve ağrılarında kullanılır. Bileşimindeki karanfil esansı antiseptik ve ağrı gidericidir.

KEBABE: İdrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.

KİMYON: Baharat, gaz söktürücü, iştah açıcı ve terletici olarak kullanılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.