Mezgit Nasıl Avlanır?


Gadidae familyasına mensup olan mezgit dünya balıkçılık sanayisinde önemli bir yer tutar. Türkiye sularında en çok Karadeniz’de bulunur. Akdeniz eve Ege kıyılarında fazla rastlanmayan bir balık türüdür. Kışın sert kuzey rüzgarlarıyla Karadeniz’den Marmara’ya inen mezgit sürüsü sayesinde Marmara’da da avlanılabilir. Oldukça lezzetli ve hafif bir tadı olan mezgitin yakaladıktan sonra muhafaza edilme şekline dikkat edilmelidir.

Mezgit
Mezgit

Mezgit balığı, yazın yumurtlama dönemi geldiğinde kıyıya yaklaşır. Kanal ağzı diye tabir edilen çamur ve birikintilerin bol olduğu yerlerde yaşarlar. Daha çok derinlerde sürüler halinde dolaşır. Yavru balıklar ve birçok canlı ile beslenirler. Bu nedenle bulundukları yerde kolay yakalanırlar. Karadeniz, her ay mezgit balığı avlanması için uygunken Marmara’da mart, nisan, mayıs ayları uygundur.

Mezgit yakalamak için deniz veya deniz dışı birçok yem kullanılabilir. Tavuk eti, balık iç organları, midye veya bir balık parçası tercih edilebilir. En verimli olanları tavuk eti ve balık parçalarıdır. Mezgit avına uygun iğne türü büyük iğnelerdir. Mezgit avlanırken çapari ve köstekli olta takımı kullanılmalıdır.

Çapari

Balık malzemesi satan mekanlardan değişik boylarda satın alınabilir. Olta balıkçı tarafından hazırlanacak ise;

  • İsteğe göre 10-20 adet 3 ve 5 numara beyaz iğne,
  • Martı veya hindi tüyü,
  • İpek ve naylon kırmızı bir ip,
  • Misina (Beden: 60-80, köstekler: 30-35 numara)
  • Akıntı sertliğine göre 300 veya 400 gram kurşun (iskandil) satın alınır.

İğneler köstek halinde teker teker bağlanır. Bağlandıktan sonra kırmızı ip ile tüyler iğne üzerine geçirilir. Bütün iğneler bağlandıktan sonra köstekler de bedene bağlanır.

Köstekli

Olta kısmı 35-40 numara kalınlığında 3 veya daha fazla köstek ile hazırlanır. Kösteğin biri kurşunun dibine diğerleri ise bedene takılır. Derinlik ve akıntıya göre 100-150 gram iki tarafı delik kurşunun alt deliğine 40 cm uzunluğunda 35 numara kalınlığında köstek takılır. Üst deliğe 3 mera 40 numara kalınlığında beden eklenir. Beden 35 numara kalınlığında 20 cm uzunluğunda 2-3 adet köstek takılır. Köstekler birbirine değmemelidir. Aralarındaki mesafe 20 cm olarak belirlenir. Kösteklere kısa saplı olan 1-2 numaralı iğne bağlanır. Beden oltanın ucundaki döngüye bağlanır ve olta takımı hazırlanır.

Mezgit hassas bir balıktır. Yakalandıktan sonra güneş altında bekletilmemelidir. Bekletildiğinde balığın etinin zayıfladığı ve yumuşadığı görülebilir. Kokmaması için sık sık suyu değiştirilmelidir. Temizlerken bıçak yerine ellerin kullanılması daha doğru olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.