Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?


Mide bulantısı neden olur?

Günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız ve çoğunda açıkça söylemek gerekirse çok da ciddiye almadığımız mide bulantısı, bazı durumlarda bizi ciddi anlamda sağlık açısından hırpalayabilmekte ve günlük yaşam rutinimizi bozabilmektedir.

Çoğu kez aniden ortaya çıkan mide bulantısı problemi, aniden ortaya çıksa da mutlaka bir sebep sonuç ilişkisi içerisinde görülebilmektedir. Yani mutlaka vücutta mide bulantısı yaratacak ve mideyi tetikleyecek bir durum yaşanmaktadır. Zaten vücudumuzdaki fazla hassas organlardan biri olan midemiz, en ufak bir beslenme yanlışlığında bile hemen tepki verebilmekte ve bizi hasta edebilmektedir.

Mide bulantısının sebepleri arasında en çok görülenler kaygı durumu, stres durumu, migren hastalığı, aşırı derecede alkol kullanma, aşırı derecede sigara kullanma, araçla bir yerden bir yere giderken problem yaşama, gıda zehirlenmeleri ve vertigo rahatsızlığıdır. Aynı zamanda mideyi etkileyen bir başka durum olan hamilelikte de geçirilen sürelerde sık sık mide bulantısı şikayetleri yaşanmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken ana husus, vücudunuzu gözlemleyerek kusma problemlerinizin uzun süreli mi yoksa kısa süreli mi geçip gittiğinin takibinde bulunmaktır. Eğer bulantı şikayetleriniz uzun süreli devam ediyorsa mutlaka bu saydığımız sebepler dışında da tetikleyici bir etken bulunmaktadır ve kişinin mutlaka geciktirmeden bir doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Mide bulantısı nasıl geçer?

Bazı kişiler mide bulantısını geçirmekten ziyade direkt olarak istifra edip sorundan kurtulmayı yeğlemekte, ellerini gırtlak bölgelerine sokarak baskı yapıp kendilerini zorla kusturmaktadırlar. Böyle bir yöntem asla ve asla uygulanmamalı, vücudun doğal tepkime alışkanlıklarının dışında hiç bir şeye zorla maruz bırakılmamalıdır. Hele ki mide bulantısı problemlerinde zorla istifra etme gibi bir yönteme asla başvurulmamalıdır.

Mide bulantısı için yapılabilecek çözümlerden en bilinenleri şunlardır;

Mideniz bulandığı an bulunduğunuz ortam eğer kapalı bir ortamsa, mutlaka pencereleri açmalı ve temiz havayı ciğerlerinize çekmelisiniz. Hatta kendinizde biraz da güç görüyorsanız dışarıya çıkıp kısa süreli sakin yürüyüşler yapmak mide bulantısı hissinizi kısa sürede geçirecektir.

Baş dönmesiyle birlikte gelen mide bulantılarında yürümenin tam tersi yatarak dinlenme tavsiye edilmektedir. Kendinizi hiç bir şekilde bu durumu görmezden gelmeye zorlamamalı, tam tersi mutlaka o an neyle uğraşıyorsanız uğraşınızı bırakarak gözleriniz kapalı bir şekilde bulantı probleminiz geçene kadar istirahat etmelisiniz.

Yakınızda lavanta, limon ya da nane varsa bu ürünleri koklamak, mide bulantısını hafifleterek sizin bulantıdan kaynaklı gerginliğinizi ve stresinizi de almaktadır.

Gün içerisinde fazla miktarda sıvı kaybetmek de bir başka mide bulantısı sebeplerindedir. Mide bulantısının sıvı kaybıyla çok net bir bağlantısı olduğu bilindiği için bulantı anlarında çok soğuk olmamasına özen göstererek bir miktar su tüketmek, midenizi rahatlatacak öğeler arasında yer almaktadır.

Midenin boş kalması da aynı şekilde bazı durumlarda bulantı yaratacak nedenler arasındadır. Bu sebepten ötürü mümkün olduğunca midenizin boş kalmamasını sağlamalı, eğer ki mideniz bulanmaya başladıysa da önlemek adına; fındık, badem, elma, nane, peynir, tavuk suyu, muz ya da elma gibi besinlerden tüketmeniz mide bulantınızın kısa bir süre içerisinde geçmesine yardımcı olmaktadır.

Mide bulantınızın olduğu esnada aç olduğunuz aklınıza gelirse ve bulantıyı bastırmak adına yemek yeme kararı alırsanız, bu karar mutlaka az önce bahsettiğimiz ürünler üzerinden olmalıdır. Fazla yağlı, tuzlu, şekerli ya da fast food olarak adlandırabileceğimiz ürünlerden tüketmenin mide bulantınızı daha da arttırıcı etkisi olabilmektedir.

Mide bulantısı konusunda merak edilen bir konuda hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabıdır. Çoğu kadının hamilelik sürecinde sık sık karşılaştığı mide bulantısı problemi, genel olarak metabolizmanın hamilelik şartlarına ve koşullarına uyum sağlamaya çalıştığı süreçteki kısa süreli bocalamalarında meydana gelmektedir.

Bu yüzden özellikle hamile kadınların mide bulantısı durumlarında yapmaları önerilen şey limondan faydalanmalarıdır. Limonu ister yiyerek ister koklayarak kullanma imkanı olan gebelerin bu sayede mide bulantılarının biraz olsun önüne geçilebildiği gözlemlenmektedir.

Vücuttaki başka hastalıkların mideyi etkilemesi durumu söz konusu olduğunda, mideyi en çok etkileyen problemlerden biri olan iç kulak hastalıklarından söz edebilmemiz mümkündür. Özellikle iç kulak problemi olan kadınların bir yerden bir yere yolculukları esnasında sürekli midelerinin bulanmaları mümkündür. Hatta bu tip süreçlerde durum sadece mide bulantısıyla kalmaz, istifra ederek sonuçlandırılır.

Bu durum kadınları negatif etkilediğinden ötürü yolculuk yapmaya karşı git gide negatif düşünceler besleyip yolculuk yapmaktan imtina eder hale gelebilmektedirler. Bu tip yolculuk durumlarının etkilendiği kadınlar uzman bir doktora giderek bu durum için üretilmiş ilaçların bulunduğu reçeteyi kullandıktan sonra daha rahat yolculuk edebilmektedirler.

Tüm bu bedensel hastalıkların yanında bir de mide bulantısı yaratan ruhsal hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların en bilindikleri sosyal fobi, anoreksiya nevroza, yaygın anksiyete bozukluğu ve bulimia nevrozadır. Bu tip hastalıklarınızda tedavi sürecinizi yürüttüğünüz doktorunuzla konuşarak mide bulantısı probleminiz için size bir reçete yazmasını istemeniz mümkündür


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.