Mide Kanaması Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi


Mide kanaması geniş bir alanı ifade eder, mide kanamasındaki neden ya orada bir yara vardır ya da damarda bir yırtılma çizilme vardır kanın dışarıya gelmesine mide kanaması denir.

Mide kanamasına en sık neden olan varis ve ülser kanamalarıdır. Ülser kanamaları içerisinde mide ülseri, 12 parmak ülserine bağlı olabilir. Bunların kendi içerisinde öğürmeye bağlı gelişen ve öğürme sonrasında yemek borusunun alt ucundaki yırtıklara bağlı olarak kanama gelişebilir.

Mide kanamasında bir çok neden sorun olabilir, yemek borusunda olan kanamalar olabilir orada intihap olabilir. Mide ve 12 parmak bağırsağındaki kanamalar ise oradaki ülserden olabilir. Mide kanamalarının yüzde 60’ı ülserdir diğerleri ise farklı sebeplerdir. En korkutucu kanama ise varis kanamalarıdır.

Varis kanamaları, özellikle karaciğer sirozu olan hastalarda en sık sebebi olanıdır. Bunun dışında çok çeşitleri vardır.

Mide Kanamasının Sebepleri Nelerdir?

Mide
  • Ülser Hastalığı: Bu hastalık genellikle mukoza tabakasının aşınmaya başladığı kısımlarda konumlanır. Ülser bu yüzden en çok midede oluşur. Midede bulunan tabakaların yıkılması ile birlikte, kan damarları hasar görür ve mide kanaması gerçekleşir.
  • Gastrit: Bir diğer mide rahatsızlığı da gastrittir. Genel olarak mideyi oluşturan tabakaların tahriş olması mide kanaması ile sonuçlanır. Gastrit ayrıca gastrik tabakasının, salgılanan asitten mideyi koruyamamasından dolayı gerçekleşir. Gastrite ve doğal olarak mide kanamasına sebep olan etmenler ise steroid ve alkol kullanımı, tahriş edici ilaçlar ve travmadır.
  • Kanser: Mide kanserine sahip olan kişilerin mide kanaması geçirme ihtimalleri, kusma sırasında ve dışkıdan kan gelmesi ihtimalleri oldukça yüksektir.
  • Tahriş: Mide tabakalarının çeşitli sebepler ile yıkılmasından dolayı, mide asidinden korunamaz hale gelinir. Böylece mide kanaması gerçekleşir.
  • Bulaşıcı Hastalıklar: İshal gibi bazı hastalıklar bazı durumlarda virüs veya bakteri ile çoğalabilir ve bulaşıcı bir hale gelir. Böyle bir durumda midenin iç tabakaları hassaslaşır ve mide kanamasına yol açar.
  • İlaç Kullanımları: Aspirin kullanımı, düzenli olarak alkol tüketme, mide asidini arttırıcı ve yağlı besinler tüketme, stres oluşumu, sigara kullanmak, kortizon ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması mide kanamasını teşvik eden durumlardır.

Mide Kanaması Nasıl Teşhis Edilir?

Mide kanaması ya da üst mide bağırsak sistemi kanaması yemek borusuna ait olabilir, mideye ya da 12 parmak bağırsağına ait olabilir. Bunların kanamalarında hasta kustuğunda mide kanaması işareti vardır.

Kişi kustuğunda kahve telvesi gibi bir renkten bahsediyosa. Dışkının katran gibi simsiyah olduğunu söylüyorsa bu hastada üsten gelen yemek borusu, mide ya da 12 parmak bağırsağından gelen bir kanama olduğundan şüphelenilebilir.

Hastanın midesinde olan bir ünser iç örtüsünün bütünlüğünü bozan bir yaranın varlığı ve bunun damarı açması ile birlikte kanamalar ortaya çıkmaktadır. Sebeplerin en sık başta geleni ülser kanamalarıdır.

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide kanaması ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir, ikincisi ise endoskopi yöntemler uygulanabilir. İlaç tedavisinde asit düşürücü ilaçlar kullanılmakta.

Kanama ile hastaneye giden hastalarda hasta damardan beslenir ve takip edilir. Bu tip hastaların tedavisinde endoskopi çok önemlidir. Kanayan lezyon bu şekilde durdurulabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.