Mikroplardan korunmanın yolları


Sağlık Sorunlarının Kaynağı Yanlış Bilgidir. Bakteriler, Mikroplar ve Bulaşıcı hastalıklar, korkunç bir biçimde bizleri etkilemektedir. Bu yüzden aşağıdaki maddelere dikkat etmemiz gerekir.

Hayatımızda yapmamamız gereken bazı davranışlar bulunur. Bu davranışları günlük hayatta önemsemez ve yaşantımıza devam ederiz. Halbuki bu durumda sağlığımızı hiçe saymış oluruz. Bu yüzdende birazdan anlatılacak olayları günlük hayatta yapmamanızı tavsiye eder, iyi seyirler dilerim.

Başkasının diş fırçasını kullanmak

Sağlık yönünden kesinlikle yapılmaması gereken bir davranıştır, başkasının diş fırçasını kullanmak. Bir başkasının ağzında oluşabilecek bakterileri ve mikropları, kendi ellerinizle ağzınıza bulaştırır ve hijyenik olmayan bir uygulama gerçekleştirirsiniz.

Başkasının ruju kullanmak

Vücudumuzun en hassas parçalarından biriside dudaklarımızdır. Öyleki kılcal damarlar sayesinde dudaklarımız çok hassas bir yapıya sahiptir. Dudaklarınıza sürdüğünüz kimyasal madde içeren rujlar, bu ince zarın altına işleyerek kılcal damarlara kadar uzanır ve ruj üzerinde bulunan tüm kimyasal maddeleri içerisinde barındırır.

Başkasına ait diş macununu kullanmak

Başkalarına ait diş macunlarını kullanmamaktada fayda vardır.
Zira diş macununun uç kısmında bulunan kısım, etrafta uçuşan kıllar ve kullanan kişiye ait mikroplar barındırır. Haliyle bu macunları kullandığımız zaman, üzerindeki herşeyi kendi ağzımızada bulaştırmış oluruz.

Başkasının cımbızını kullanmak

Başkasının cımbızını kullanmakta sağlığımızı son derece tehdit eder. Bu vakalar çok nadir görülsede, enfeksiyonlar taşıyıcı olarak cımbız yoluyla bizlere bulaşabilir. Kılın çıktığı yerde oluşan boşluktan bizlere temas eden mikroplar, hepatit c hastalığına dahi yol açabilmektedir. Bu yüzden dikkat etmemiz gerekir.

Başkasının jiletini kullanmak

jilet

Erkeklerin bir çoğu traş olurken yüzlerini kesmektedir. Durum böyleyken bir başkasının jiletini kullanmakta sizleri tehlikeye sokmaktadır. Jilet üzerinde bulunan mikroplar ve bakteriler, yüzünüzdeki irili ufaklı kesiklerden girerek enfeksiyona yol açar ve sağlığınızı tehdit eder.

Başkasının tırnak makasını kullanmak

Bakterilerin ve mikropların en sevdiği bir diğer alet ise, günlük hayatta sıklıkla kullandığımız tırnak makaslarıdır. Başkalarına ait tırnak makasları genelde, mikropların yanı sıra mantarlarda barındırmaktadır. Bu yüzden özellikle sporcular, tırnak makaslarını saf alkol ile dezenfekte etmektedir. Sizede tavsiye edilir.

Başkasının havlusunu kullanmak

Sizin olmayan bir havluyu kullanmakta sağlığınızı son derece tehdit edebilir. Bakteriler, mikroplar ve mantarların en sevdiği yer olan havlular, özellikle ıslak haldeyken mikrop yuvasına dönüşmektedir. Farketmeyerekte olsa bu havluları kullanıp kurulananlar, sağlığı yönünden çok büyük hata yapmış demektir.

Başkasının deodorantını kullanmak

Deodorantları günlük hayatta, pis pis kokmayalım diye kullanırız. Fakat bir Çoğumuz başkalarına ait deodarantları kullanmakta ve hayatlarının hatasını yapmaktadırlar. Kısaca Başka birisine ait deodorant kullanmakta son derece yanlış bir davranıştır. Düşünün, başkasının mikrop dolu koltuk altına sürdüğü bir şeyi,alıp sizde kullanıyorsunuz. Ve dolayısıyla bu mikropları kendinize taşıyorsunuz.

Başkasının sabununu kullanmak

sabun

Vücudumuzun yüzeyi, yani derisi çeşitli organizmalarla kaplıdır.  Aile içerisinde herkesin ortaklaşa kullandığı sabunlar ise bambaşka bir risk taşımaktadır. günlük hayatta elimizle birçok mikrop ve bakteri toplarız. Evimize geldiğimizde ise bu bakteri ve mikropları sabun aracılığı ile aile içerisine aktarırız. Özellikle çocuk sahibi olan ailelerin bu tür bir hatayı yapmamasını tavsiye etmekteyim. Farketmeyerekte olsa çocuklara mikrop, mantar ve bakteriler bulaştırıp, onların sağlık yönünden hastalanmasına neden olabiliriz.

Başkasının kulaklığını kullanmak

kulaklık

Herbirinizin gün içerisinde sıklıkla yaptığı bir hatadır, bir başkasının kulaklığını kulağınıza takıpta dinlemek. Siz farketmeseniz bile, karşı tarafın kulağındaki bütün iğrenç mikrop ve bakterilerinizi kendi kulağınıza taşımız olursunuz. Kesinlikle size ait olmayan bir kulaklığı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Unutmayın; Mikroplar, kulakta çok hızlı büyümekte ve çoğalmaktadır. Bunun neticesindede sağlık yönünden büyük riskler altındada kalınmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.