Mimar Sinan’ın Yedi Harika Eseri


“Dünya durdukça eserlerimi gören akli selim sahiplerinin ,çabamın ciddiyetini göz önünde bulundurarak bana insaf ile bakacaklarını ve beni hayırlı dualar ile anacaklarını umarım inşallah.”

Mimar Sinan’in asırlar önce dile getirdiği temennisi asırlara meydan okuyan yüzlerce eserini hayretle seyredenler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu büyük üstadın  7 tane eserini siz değerli okuyucularımız için hazırladık.

1.SÜLEYMANİYE KÜLLİYESİ 
Süleymaniye Camii, I. Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında İstanbul’da Mimar Sinan tarafından inşa edilen camidir.

 

Mimar Sinan’in İstanbul’a en büyük hediyesi hiç şüphesiz Süleymaniye Külliyesi”dir. Süleymaniye Camii ise adeta küçük bir şehir olan bu külliyenin baştacıdır.Kanuni Sultan Süleyman’in ihtişamına yarışır bir şekilde inşa edilen caminin dört minaresi,sultan’ın istanbul’u fethinden sonraki dördüncü padişah olduğuna işaret ederken,on şerefe de Osmanli Devleti’nin onuncu padişahı olduğunu göstermektedir. Külliye,bânisi ve mimarinin türbelerine de ev sahipliği yapıyor.

2.SELİMİYE CAMİİ
Mimar Sinan’ın ustalık eseri; Selimiye Camii.(Edirne)

Büyük Üstadın “ustalık eseri” Edirne’nin siluetini süslemekte.Mimar Sinan’ın,en az sütun ile en geniş mekanı elde etme çabalarının zirvesi olarak gösterilen Selimiye Camii; Süleymaniye dahil bütün sultan camilerini ve ayasofya cami’i yi  gerilerde bırakarak bu özelliği ile dünya sanat tarihine geçmiştir.

3.DRİNA KÖPRÜSÜ

Dünya coğrafyasında da birçok şahesere imza atan Mimar Sinan’in balkanlarda Türk mimarisinin asalet ve güzelliğini gözler önüne seren nadide eserlerdendir Drina Köprüsü:Köprü geçmişte Vişegrad veya bânîsi Sokullu Mehmet Paşa’nın isimleriyle anılsa da 1960’tan sonra Yugoslav yazar Ivo Andric’in romanı sebebi ile altından geçen akarsu’yun adıyla şöhret bulmuştur.

4.ŞAM SÜLEYMANİYE CAMİİ
ŞAM SÜLEYMANİYE CAMİİ
ŞAM SÜLEYMANİYE CAMİİ

Zamanla külliye halini alan Şam Süleymaniye Camii,Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından şehre kazandırılmıştır.Cami ve Külliyenin Türkler açısından önemi ise Osmanlı Hanedanının son padişahı Sultan 6.Mehmet Vahdeddin’in cami haziresinde medfun olmasıdır.

5.MAĞLOVA KEMERİ

MAĞLOVA KEMERİ

İstanbul’un su sıkıntısını çözmek maksadıyla Mimar Sinan tarafından yapılan Moğlova Su Kemeri dünya su mimarisinin baş yapıtlarından biri olarak kabul edilir. Alibey deresi üzerinde bulunan kemerin günümüzde de aynı maksatla kullanılması,Mimar Sinan’ın dehasını ve ileri görüşlülüğünü gözler önüne serer.

 

6.ŞEMSİ PAŞA (KUŞKONMAZ) CAMİİ
ŞEMSİ PAŞA (KUŞKONMAZ) CAMİİ

En küçük Sinan yapısı olarak bilinen Şemsi Paşa Camii,aynı zamanda medrese (darûlhadis) ve türbeden meydana gelen küçük bir külliyedir.Mimar Sinan bu camiyi hem kuzey-güney rüzgarlarının kesiştiği yerde inşa etmiş hemde deniz tarafındaki kısmının altında biraz boşluk bırakmıştır ki, buraya çarpan dalgaların sesi ,kuşların camiye konmasına mani olmaktadır.Bu yüzden cami,bânîsi Şemsi Ahmed Paşa’nın adıyla değilde ”kuşkonmaz camii” ismiyle meşhurdur.

7.İKİNCİ SELİM TüRBESİ

İKİNCİ SELİM TüRBESİ

Sultan İkinci Selim’in emriyle Mimar Sinan tarafından esaslı bir tamirattan geçirilen ve yıkılmaktan kurtulan Ayasofya,eklenen minarelerle yeniden düzenlenerek yani başına sultanın türbesinin de yapıldığı bir saltanat camisi haline gelmiştir.Mimar Sinan’ın  yaptığı en ihtişamlı türbelerden olan İkinci Selim türbesi içinde sultan ile birlikte hanımı Nurbanu ve kızları gevherhan ve İsmihan Sultanlar da yatmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.