Mısır Piramitlerinin Sırları ve Bilinmeyenleri


Mısır Piramitleri Hangi Sırları Saklıyor? Mısır Piramitlerini Kimler Yaptı? Mısır Piramitlerinin Gizemleri ve Bilinmeyenleri

Mısır piramitleri yeryüzündeki en eski ve en büyük anıt mezarlardır.Binlerce yıl önce yapılmış olan piramitler halen gizemli sırlarını korumakta ve teknolojinin ve bilginin en gelişmiş çağını yaşayan bugünün insanları halen Mısır Piramitlerinin sakladığı binlerce sırrı çözmüş değil.Mısır Piramitleri kusursuz ve mükemmel mimari yapısı ve yapı teknolojisiyle hayranlık uyandırırken, yaşadığımız bu çağda bile bu piramitleri inşa etmek pek mümkün durmuyor. İşte Mısır Piramitleri hakkında ilginç bilgiler ve sırları…

Dünyanın yedi harikasından biri olan ve binlerce yıl yapısını koruyarak günümüze kadar ayakta durmayı başarmış Mısır’daki Keops Piramidi dir. Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında Giza bölgesinde bulunmaktadır.Keops Piramidi M.Ö. 2800 yıllarında hükümdar olan Keops’un anıt mezarıdır.Bu büyük piramitin yanında daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Bu piramitler Keops’un ölümünden sonra firavun olan kardeşi Kefren’ ait olan piramit ve M.Ö. 2500’lü yıllarda hükümdar olan Mikerinos’a aittir.

Peki bu Dünyanın Birinci Harikası olan muhteşem piramitler neden yapılmıştı?

Mısır Piramitleri anıt mezar özelliği taşısa da mimari özellikleri, matematiksel ölçümleri, astronomik ve coğrafi konumları ile çok ince hesaplar ile yapılmış, halen insanlığın çözemediği tesadüf olmayan bilgilere binlerce yıl önce nasıl sahip oldukları halen sırrını korumakta.Piramitlerin içerisinde firavun mumyaları,hepsi birbirinden değerli sanat eserleri, kral, kraliçe, prens heykelleri ve değerli hazineler bulunuyordu ve saklanıyordu.

 Mısır Piramitlerinin Özellikleri

mısır piramitleri
Mısır piramitleri

Keops Piramiti 138 metre yüksekliktedir.Her biri 2.5 ton ağırlığında 2.300.000 tane blok taşların üst üste mükemmel ölçüm ve hesaplama ile yığılması ile yapılmıştır.Tabanı dörtgen olan piramit’in bir kenarı 227 metre ve alanı 50.524 metrekaredir.Keops Piramiti içinde tabandan 40 metre yükseklikte firavun odası vardır ve bu odada firavunun mumyası, hazinesi ve özel eşyaları bu odada saklıdır.Keops’un firavun odası 5mt. genişliğinde 10,5 mt.uzunluğunda ve 6 mt. yüksekliğindedir. Bu odanın yakınında biri kraliçeye ait olan 2 oda daha vardır.

Diğer Kefren Piramidi yüksekliği 143 mt. taban uzunluğu 216 mt. Mikorinos Piramidi 66 mt. yükseklik ve taban uzunluğu 109 mt. dir.

Mısır Piramitleri Hakkında Cevapsız Sorular

Bu üç piramit tam bir teknik ve ustalık harikasıdır. Devasa kireçtaşından yapılmış yaklaşık 2.5 ton ağırlığındaki bloklar, çok ince hesaplamalar ile birbirine santimetrenin binde 1’i düzeyinde yakınlıkta nasıl yerleştirildiler ?

Tarihçi Heredot’un anlattıkları ve araştırmalara göre, büyük Keops piramitinin toplanan 100 bin esirin çalıştırılmasıyla 30 yıl gibi bir sürede yapıldığı idda ediliyor.2.500.000 adet ve toplam 5.5 milyon ton ağırlığındaki dev blokların inşa edilmesi için hesaplamalara göre her 2.5 dakikada bir blok yerine milimetrik hesaplarla koyulması gerekir.Bu da imkansıza yakın bir durum. Her gün ortalama 19 taş blok konulsa piramidin bitmesi için ortalama 650 yıl gibi bir zaman gerekiyor.

Binlerce yıl önceki zamanın ve teknolojinin şartlarına göre bu dev blokların nasıl oraya getirildiği büyük bir soru işareti

Milyonlarca taşı nasıl 143 metre olan yüksekliğe kaldırabildiler? Bu taşları kaldırabilmek ve yerleştirmek için büyük rampalar kurulması gerekiyordu.Piramidin hacminin %65 gibi bölümü bitirildiğinde ancak 43 metre yüksekliğe ulaşılabiliyor. Kalan 100 metreyi tamamlayabilmek için bu rampalarda kullanan taşların hacmi piramit için kullanılacak taşların neredeyse iki katına ulaşıyor ki imkansız gibi görüyor.

Bütün bu gizemli ve sırlarla dolu olan Mısır Piramitlerini İnsan üstü güçler mi yaptı? Eski çağlarda insanlık şimdiki çağdan çok daha teknolojik güçlere, matematik, inşaat yada başka bilgilere mi sahiptiler? Bu mükemmel yapıları bir iddaya göre; ne insanlar ne uzaylılar yaptı. Firavunun emrindeki Cinler ordusu yaptı iddası gerçek olabilirmi?

Mısır Piramitlerinin Sırları

 • Piramit kimin adına yapılmışsa, mumyasının bulunduğu odaya yılda sadece iki kez güneş ışığı değmektedir.Güneş ışığının değdiği günler doğduğu gün ve tatta çıktığı gündür.
 • Piramitler içerisinde radar,sonar, ultra sound gibi frekansa bağlı cihazlar çalışmamaktadır.
 • Piramit’in içine bırakılan kirletilmiş suyu, birkaç gün sonra arıtılmış olduğunu görürsünüz.
 • Piramit’in içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze olarak kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.
 • Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar büyükçe bir Piramit’in içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.
 • Çöp bidonu içindeki yemek artıkları, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.
 • Bitkiler ışık almadan bile Piramit’in içinde daha hızlı büyürler.
 • Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur; araştırmacıların çoğu, ya içinde kayboldular ya da aynı yerde tur attıkları halde bir türlü içlerini göremediler.
 • Keops Piramidi, dünyanın kara kitlesinin tam merkezinde konumlanıyor.
 • Keops piramidinin üçgen şeklindeki dört yüzeyinin toplam alanı, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.
 • Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı tam olarak dünya ile güneş arasındaki mesafeyi vermektedir.
 • Piramitler bir güneş saati görevi yapabilmektedir. Piramitlerin Ekim ayı ortasında ve Mart ayının başlangıcında yere düşürdüğü gölgeler, mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterir.
 • Keops piramidiyle dünyanın merkezi arasındaki mesafe, Kuzey kutbuyla arasındaki mesafeye eşittir.
 • Keops piramidinin taban çevresini yüksekliğinin iki katına bölündüğünde tam olarak pi=3,1416 sayısı elde edilmektedir.
 • Piramitlerin üzerinden geçen meridyen, karaları ve denizleri iki eşit parçaya bölmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.