Miyom nedir? nasıl tedavi edilir?


Miyomlar kanser riski olmayan(iyi huylu) tümorlerdir. Miyom rahimde olan urdur. Miyomların nedeni henüz tam olarak bilinmese de miyomlarının oluşma sebebi genetik, hormonal, psikolojik ve çevresel faktörlere dayandığı düşünülmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi miyomlarda da erken teşhis çok önemlidir. Erken farkedilen miyom ilerleyen zamanlarda rahmin alınmamasına karşın bir önlemdir. Miyomlar iyi huylu olduğu takdirde korkulacak bir şey yoktur. Ancak miyomların varlığı kadınlarda adet kanamalarının düzensizleşmesine, olması gerekenden daha uzun sürmesine, kabızlık şikayetlerinin artmasına, sonu gelmeyen kanamalara yol açmaktadır.

Miyom nasıl anlaşılır?

  • Adet kanamalarının fazla olması ve uzun sürmesi,
  • Adet arası dönemde ara kanamalar,
  • Fazla miktarda kanamalara bağlı kansızlık oluşması,
  • İdrar torbasına bası nedeniyle sık sık idrara çıkma,
  • Bağırsaklara bası yaparak kabızlığa neden olma,
  • Karında büyüme veya şişlik, ele gelen kitle,
  • Adet dönemlerinde yada cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna doğru ağrı,
  • Tüplerin yada rahmin ağzını kapayarak kısırlığa neden olma,
  • Rahim içini kaplayan myomlar bazen tekrarlayan düşüklere de yol açabilirler.

Miyomlar bazen izlenir bazen de ameliyat gereklidir. Rahimin içerisinde büyümemiş olanları sadece izlenmektedir. Miyom hastaya şikayet veriyorsa bunun ameliyatı uygundur. Bazen çok ender de olsa kanserleşme olabilir.

Çocuğu olmayanlar da 5 santim miyom gebelik şansını azaltmaktadır. Herhangi bir kısırlık sorunu olmayan kimselerde izlemek yeterlidir.

Miyon belirtileri

Miyomlar çok çeşitli şikayetlere yol açabilirler. Bunlar arasında en sık görülen ve kadınları en çok rahatsız eden belirti adet kanamalarına olan olumsuz etkidir. Miyomlar adet kanamalarının miktarını arttırabilirler ve bu nedenden dolaylı olarak anemiye (kansızlığa) neden olabilirler. Adet kanamalarının süresini arttırabilirler. Adet kanaması dışında ay içinde başka kanamalara yol açabilirler. Miyomlar ayrıca adet sırasında ve adetle ilişkisiz olarak karın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı yapabilirler.

Tedavi edilmezse ne gibi sonuçlara yol açar?

Çok büyüyen ve karın boşluğuna doğru genişleyen miyomlar idrar kesesi ve kalın barsak gibi çevre dokulara baskı yapabilirler, bu nedenle idrar ve dışkı yapmada zorluğa neden olabilirler. Rahmin iç yüzeyine doğru büyüyen miyomlar düşüklerin ve kısırlığın bir nedeni olabilirler.

Miyom nasıl tedavi edilir?

Miyom ameliyatı sezaryan gibi kesilip alınmaktadır. Ya da alttan yapılan operasyonlar ile miyom alınmaktadır. Bazen miyomlar göbek deliğinden girilipte alınabilir. Çok daha büyük miyomlarda açık ameliyat yapılmaktadır.

Miyomların tedavisinde cerrahi yöntemlerle tek tek miyomlar rahimden ayıklanıp çıkartılabilecekleri gibi, doğurganlık yaşını geçirmiş bayanlarda miyomlu rahim tümden de çıkartılabilir (histerektomi). Aylık veya üç ayda bir verilen GnRH-agonistleri denilen bir enjeksiyon (iğne) ile miyomlar kısmen küçültülebilir, ancak yan etkileri nedeniyle bu iğneleri sürekli kullanmak mümkün değildir. Bu iğneler bırakıldığında miyomlar yeniden eski boyutlarına yükselirler, bu nedenle pratikteki kullanımları ameliyat öncesi miyomları küçültmek ve kanamayı biraz olsun azaltarak ameliyata daha yüksek bir kan oranı ile girmeyi sağlamakla sınırlıdır. Son olarak, miyom tedavisinde yeni yeni kullanılmaya başlayan embolizasyon yöntemi ile girişimsel radyologlar bir pıhtıyı miyomu besleyen damarlara doğrudan radyolojik görüntüleme altında göndererek ve bu yolla miyomun kan beslenmesini keserek onu küçültmeye çalışmaktadırlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.