Mobil Uyum Neden Önemli?


Mobil uyum, mobil olma veya mobil versiyon sözcüklerini bu yılın başlarından itibaren artık sıkça duyar olduk. Hepimizin bildiği üzere mobil olma kavramı artık tüm mecralar da kendini iyiden iyiye fark ettiren bir olay. Başta e-ticaret siteleri olmak üzere, haber siteleri, ebültenler, forumlar ve geriye kalan tüm web sayfalarının mobil uyumlu, hatta mobil cihazlara yönelik özel siteleri, uygulamalarının olması özellikle son zamanlarda çok önemli bir hal almış durumda. Bu mobile yönelme sürecini, geleceğin teknolojisinin adımlarının atılması olarak da düşünebiliriz.

Konumuza gelecek olursak, Mobil Uyum Neden Önemli? sorusuna yanıt vermeye başlayalım. Mobil cihaz kullanımının her geçen gün daha da arttığı günümüzde insanlar günlük mail kontrollerini, gazete okuma alışkanlıklarını, sosyal medya kullanımlarını, online alışveriş işlemlerini, araştırmalarını ve buna benzer tüm işlemlerini mobil olarak gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

İnternetin patronu konumundaki Google, her zaman ki gibi kullanıcı odaklı düşünce yapısını burada da ortaya koyuyor ve açıkça belirtiyor ki; ” Tüm online çalışmalarında mobil kullanıcılara özel işlemler gerçekleştiren web sayfaları mobil arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alacak, mobile yönelik içerik barındırmayan web sayfaları arama sonuçlarında yer almayacak!” Bu mobil olma kavramının ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Siz bu duruma rağmen hala web sayfanızı mobil uyumlu hale getirmedi iseniz olumsuz sonuçlarına da maruz kalmışsınız demektir.

Daha fazla vakit kaybetmeden mobil arayüze sahip bir web sayfasına sahip olmalısınız. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı hakkında bilginiz yoksa ilk olarak yazılımcınıza danışabilirsiniz. İsterseniz web ortamı üzerinden de farklı araçlar üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Yazımın başında belirtmiş olduğumuz insani alışkanlık gelişen teknoloji ile birlikte revizyona uğruyor. Bunun en etkili örneği ise gelişen mobil ticaret kavramı ve markaların bu duruma karşı göstermiş oldukları reaksiyon. Artık insanlar online alışveriş yapmak için bilgisayar başına geçmeyi eskisi kadar tercih etmiyor. Bunun yerine mobil cihazları üzerinden ilgili web sayfası veya uygulama aracılığı ile alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. Yani yalnızca mobil uyumlu bir web sayfasına sahip olmanız da yeterli olmayabilir.

Mobil uygulamalar ile de mobil ticaretin içerisinde kuvvetli bir şekilde yer edinebilirsiniz. Yalnızca vermiş olduğum e-ticaret mantığı üzerinden değil tüm online pazarlama çalışmaları yürütülen kanallarda buna özen gösterilmelidir. Mobil uyumlu e-postalar da kuvvetli anlaşılabilir bir örnek olacaktır. Çağın gerisinde kalmamak, kullanıcıları yakalayabilmek ve istenen etkileşimi almak adına mobil uyum online pazarlama dünyasının olmazsa olmazıdır ve bu nedenle oldukça önemli bir kavramdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.