Mobil Uyumun Sıralamaya Etkisi


Mobil Uyumun Sıralama Etkisi, mobil cihazların yayılması ile birlikte gelen Google’ın önem verdiği bir etken olmuştur. Peki neden bu kadar önemli bir faktör olarak algılanmaktadır diye soran arkadaşlar mutlaka olacaktır. Hemen açıklık getirmek gerekirse kullanıcı odaklı olmak her zaman Google’ın 1 numaralı tercihi olmuştur ve bu durum değişmeyecektir. Android ve IOS’un gelişmesi ve yaygınlaşması ile kullanıcılar web sitelerine erişimlerini mobil cihazlardan yapmaya başladıkları için doğal olarak Google da mobil uyuma önem verdi.

Peki mobil uyumlu web sitesine nasıl sahip olacağım diye düşünüyorsanız dert etmeyin. Temanızı internet üzerinden araştırmalar yaparak responsive hale getirebilir, tüm cihazlara uyumlu durumda getirebilirsiniz. Responsive derken Türkçe karşılığı duyarlı tasarım olarak adlandırılmaktadır. Duyarlı bir web sitesinin mobil uyumun sıralama etkisi ne derecede etkili olmaktadır gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Duyarlı tasarımlar masaüstü, tablet, mobil olmaksızın, tasarımınızı ekran boyutlarına göre otomatik olarak algılar ve görüntüsünü belirlediğiniz gibi verir. Bu sayede kullanıcılar rahatça hareket ederek istemiş oldukları verilere kolay bir şekilde ulaşabilirler buda sitenize Arama motorları üzerinde artı puan kazandırmaktadır.

Aslında bu zamana kadar tüm web sitelerinin mobil sorunu olmaması lazım fakat hala bu faktörün bilincinde olmayanları gördüm ve bu makaleyi yazmaya karar verdim. Mobil uyumun sıralamadaki etkileri çıkmaya başladığı zaman webmasterlar bu yönde güncellemelere başladılar. Aslında Google webmasterlara sunmuş olduğu araçlarında yaklaşık 1 yıl önce belirtmişti. Uyarılarını tamamladıktan sonra yapmış olduğu yeni algoritması ile öncelik vermiş olduğu siteler mobil uyumlu siteler oldu.

Güncelleme tamamladıktan sonra artık Google dediğini yaptı ve mobil uyumlu olan sitelerin arama değerlerini olmayan web sitelerine göre düzenledi. Mobil uyumluluk sağlamayan web sitelerin sonu ise hüsran ile sonuçlandı.

Umarım mobil uyumun sıralamadaki etkisi ne derecede önemli anlamışsınızdır. Sizlerde bu güncellemeyi dikkate alarak mutlaka web sitelerinizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz ve yenilenen algoritmadan yararlanarak kazanan siz olmalısınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.