Modelaj Nedir?


Fransızca olan kelimenin sözcük anlamı oylumlamadır. İnsanlığın düşüncelerini görsel olarak anlatabildiği genel kültür terimidir.

Kil, bal mumu, çömlekçi çamuru ve plastik gibi malzemeler kullanılarak yapılır. Amaç görsel olarak oluşturulmak istenen bir nesneyi daha öncesinde istenilene eş olacak şekilde biçimlendirmektir. Genelde heykel yapılmadan önce kullanılan bir sanattır. Oluşturulacak eserin birebir kopyası yapılır ve esas işin yapılmasından önce görsel olarak detayları incelenir. Bu şekilde yapılacak olan konunun tüm detayları incelenir, hatalı olan kısımları var ise görsel üzerinden belirlenir.

Modelaj yapılırken kullanılan malzemeler şekil verilecek malzemenin türüne göre değişmekle birlikte; modelaj kalemi(ebeşuar), kauçuk merdane, spatül, seramik kesici gibi malzemeler kullanılır.

 Şekillendirme Nasıl ve Ne İçin Yapılır?

Modelaj yapılırken şekil verilmeye uygun malzeme tahta gereçler veya el ile şekillendirilmeye çalışılır. Amaç sadece heykel ve benzeri görseller yapılmadan önce modelleme yapmak değil aynı zamanda şekil verilen malzemeye başlı başına bir sanat eseri özelliği de katmak olabilir.

Günümüzde sanat dışında en çok modelaj kullanma sebebi protez diş yapımıdır. Protezlere doğal diş havası vermek için kullanılır. Ayrıca takı eşyaları yapılmadan önce mum modelaj tekniği kullanılıyor. Sağlık sektöründe yapay göz yapılmadan önce modelaj yapılmaya başlanmış ve hastaların en az farkla orijinale yakın takma göz sahibi olması hedeflenmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte üç boyutlu yazıcılar hayatımıza girdi. Oyup şekil verme işlemleri olmasa da üç boyutlu yazıcılar sayesinde birçok nesnenin istenilen boyutta gerçeğine uygun modelleri yapılabilmektedir.

Modelaj yapımı konusunda uzman olmak isteyenler üniversitelerin görsel sanatlar veya endüstriyel tasarım bölümlerinde eğitim alabilir. Bireysel hobi olarak öğrenmek isteyenler için bazı üniversitelere bağlı meslek yüksekokulları ve halk eğitim merkezleri kil, seramik ve mum modelajı kursları vermektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.