Mogan Gölü Hakkında Bilgi


Mogan gölü, Ankara’nın güneyinde Gölbaşı kasabası yakınındaki Gölbaşı (Mogan) deresi depresyonun önü birikinti konisi ile tıkanarak oluşmuştur. Mogan Gölü veya yerel adıyla Gölbaşı Gölü, Ankara’nın 25 km güneyinde Gölbaşı ilçesinde bir göldür.

mogan gölü
mogan gölü

Mogan Parkı Hakkında Bilgiler

Bunun biraz güneyinde Emir (Eymir) Gölü yer alır. Bu göl de aynı şekilde meydana gelmiştir. Ankara şehri içinden geçen İncesu deresi bu göllerden dolayısıyla Gölbaşı deresinden beslenir. Bu göller ve çevresi Ankaralılar için bir eğlenme ve dinlenme yeridir.

Dinlenme, piknik ve eğlence gibi ortamlara ev sahipliği yapan Mogan Parkı, yaklaşık olarak 644,979 m² alan üzerinde bulunmaktadır. Çoğunlukla açık ve yarı açık alanları bulunan parkta, sportif ve kültürel faaliyetler de yer almaktadır.

Mogan

Bu alanda; ahşap kıyı koyu, piknik alanı, koşu ve yaya yolu, marina adası, çocuk oyun alanları, engelli çocuklar için oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, basket sahası, 2 adet mini futbol sahası, 3 adet tenis kortu bulunmaktadır.

Mogan gölü, su sporları “kürek sporları” merkezi olarak önem taşır. Çevresinde motel ve dinlenme tesisleri bulunur. Çubuk I ve II barajları ile Bayındır ve Kurtboğazı barajları Ankaralıların kullanma suyu ihtiyacını karşılar. Barajlar çevresindeki yeşil alanlar Ankaralıların hafta sonu ziyaretini yaptıkları dinlenme alanlarıdır.

Mogan Gölü’ne nasıl gidilir?


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.