Mors Alfabesi Nedir, Nasıl Kullanılır


1.Dünya Savaşı ve 2.Dünya savaşlarını anlatan filmlerinde sık sık gördüğümüz mors alfabesi yazma görüntülerinin nasıl yapıldığını merak etmişizdir.Mors alfabesi 1832 yılında Samuel Morse tarafından telgraf merakının sonucu olarak ortaya çıkmıştır.Samual Morse tarafından 1935 yılında tam anlamıyla oluşturulmuş olup 1948 yılında Alman bilim adamı Firedrich Clemens tarafından geliştirilmiştir.

Mors alfabesini basit bir şekilde anlatacak olursa eğer iki farklı sinyalin kısa ve uzun sinyal şeklinde farklı kombinasyonlar içerisinde harflere çevrildiği bir haberleşme tekniğidir.Genelde savaş meydanlarında önemli bilgileri elektrik ve radyo sinyalleri aracılığı ilgili yere ulaştırılması için kullanılmaktadır.

Mors alfabesi seslerin, ışıkların veya tıklamaların varlığı yada yokluğuyla yazılı bir bilgiyi  iletmenin ve iletilen bu bilgiyi karşıdaki yetenekli bir dinleyicinin özel bir ekipman olmadan anlayabildiği bir iletişim yöntemidir.

Mors alfabesi sadece bilgiyi transfer etmekten ibarettir. Bu nedenle oldukça pratik bir icattır.

Mors alfabesine göre bir cümle yada kelime yazacak olursak eğer ;

Latin Alfabesine Göre : Bilgi Sitesi              Mors Alfabesine Göre -… .. .-.. –. .. … .. – . … ..

Mors alfabesinde çözümleme gerçekleştirecek iseniz öncelikle yukarıdaki resimdeki en üst başlangıç noktasına kalemi yerleştiriyoruz.Bu işlemin ardından sinyali dikkatli bir şekilde dinliyoruz.Gelen sinyalin kısa yada uzunluğuna göre bir alt kısıma indiriyoruz.Kısa sinyaller ilk olarak aşağı ardından sola göre hareket eder.Uzun sinyaller ise önce aşağı sonra sağa doğru hareket eder.

Samuel Morse 1835’te Mors Alfabesini oluşturdu ama ilk kez 1837 yılında kullanıldı. Günümüzdeki modern Mors Alfabesi’ni ise Alman Friedrich Elemens Gerke 1848’te geliştirdi.

Mors Alfabesi 1832’de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturulmuş ve 1837’de kullanılmaya başlanmıştır. Modern Uluslararası Mors Kodu ise, 1848 yılında Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından geliştirilmiştir.

Varlığın en temel derecesi olmak yada olmamaktır ve Mors Alfabesi için bu yeterlidir.
Bir lambayı yakabilir yada kapatabilirsiniz. Bir ses sinyalini iletebilirsiniz veya hiçbir şeyi iletmezsiniz. Birinin eline basabilir veya basmayabilirsiniz. “Olmak yada olmamak” diyen Hamlet’i ilk dijital operatör olarak kabul edebiliriz.

Mors alfabesi ise zamanı işin içine sokarak olmak yada olmamak kavramının içine dalıyor. Eğer bir şey varsa, yalnızca belirli bir süre yani zaman dilimi için vardır.  Eğer bir şey yoksa, boşluk (aralık) da yine uzun bir süre veya kısa bir süre olabilir.

Eğer bir şey kısa bir zaman zarfında var ise, bir nokta ile gösterilir. Eğer daha uzun bir zaman zarfında var ise (standarda göre bir noktadan 3 kat daha uzun) bu defa bir çizgi ile gösterilir.

Noktalar, çizgiler ve boşluklarla alfanümerik bir anlamı olan kombinasyonlar icat edebiliriz.

Kamera önünde konuşurken, General Denton göz kırparak Mors alfabesinde  işkence mesajı vermişti.

 

Mors alfabesi günümüzde nerelerde kullanılır?

Günümüzde Mors alfabesi sadece radyo operatörleri (ayrıca radyo amatörleri olarak da bilinir) ve otomatik havacılık navigasyonel yardım tarafından kullanılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra, Mors alfabesini öğrenmek ve kullanmak bir çeşit tutkudur. Yani tutkulu birisi için bu büyük bir icattır. Bu durum günümüzde internet çağında neden hala mors alfabesinin kullanıldığını açıklamaktadır. Hatta bazen mors alfabesi interneti bile kullanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.