MS (emes) hastalığı nedir? MS belirtileri nelerdir?


MS beynin ve omuriliğinin yani merkezi sinir sisteminin kronik bir hastalığıdır.

Merkezi sinir sistemi atakları ile seyreden hastalıktır. Atak olunca alevlenmeler olan ve sonrasında vücudun kendi kendini onardığı, düzelmelerin görüldüğü periyotlar ile seyreden bir hastalıktır. Belirli bir süre içerisinde ataklar halinde gelir. Yani bir atak geçirir hasta daha sonra 2 ay sonra ya da 1 sene sonra değişik ataklar ile ve yakınmalar ile hastalığı tekrar edebilir. Her hastada ve her kişide çok farklı seyreder. MS hastalığı takip edilmesi gereken bir hastalıktır, hastadan hastaya MS hastalığı değişmektedir. Hastadan hastaya farklılık gösteren MS bulguları vardır. Bu önceden bilinmemektedir ya da tam olarak önleyici tedavileri yoktur. MS bulaşıcı bir hastalı değildir, akıl hastalığı da değildir.

MS hastalığının nedeni ne?

MS hastalığı yorgunluk, düzgün yürüyememe, kaslarda güçsüzlük, ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmiyor. Bir takım teoriler var. Bunlarda bir tanesi daha önceden geçirilmiş virüsler, hastalıkların kalıntıları. Başka bir teori de vücudun kendi bağışıklık sisteminin kendisine karşı oluşturduğu antikor denilen maddelerin merkezi sinir sistemindeki sinir hücrelerini tutmasıdır.

MS hastalığı belirtileri nelerdir?

MS hastalığının belirtileri kişiye göre değişebilmektedir. MS’li hastalar, aşağıdaki problemlerin herhangi birini ataklar ve düzelmeler veya yavaş kötüleşen bir seyir izleyerek yaşayabilirler:

 • Uyuşukluk, karıncalanma, iğnelenme,
 • Güç kaybı, spazm, kas sertliği, kramp, ağrı. Güç kaybı vücudun bir tarafındaki kol ve bacakta veya her iki bacakta birden olabilir.
 • Görme kaybı, çift görme,
 • İdrar kaçırma ve idrar aciliyeti,
 • Kabızlık,
 • Konuşma bozukluğu,
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları,
 • Denge kaybı, bulantı,
 • Yorgunluk,
 • Depresyon,
 • Kısa süreli hafıza problemleri,
 • Yutma zorluğu

Görme kusurları MS belirtileri olabilir. Görmenin belirli bir alanını görememe ve bulanık görme gibi durumlar MS belirtisi olabilir. Bu belirtiler eşittir MS hastalığı anlamına gelmiyor.

El becerinde kayıp güçsüzlük ve uyuşma. MS’li kişi elinde beceri kaybı hissedebilir, bardağı alırken zorlanmak MS belirtisi arasında gösterilmektedir.

Yürüme bozukluğu ve dengesizlik. Ms hastalığında en çok görülen belirtidir. Bacağın güçsüzleşmesinden kaynaklanan aynı zamanda dengesizlik tarzında olan bir belirtidir. Hissi olarakta bozukluk olabilir kişi bacağını nereye attığını bilemeyebilir.

İdrar problemi. İdrarını kaçırma ya da yapamama gibi bir sorun var ise MS hastalığından şüphelenilmektedir.

MS hastalarının psikolojisi nasıl olmalı?

Bir hastaya MS tanısı konulduktan sonra doktor, MS hastası, MS hastasının ailesi sürekli iletişim içerisinde olmalı ve ekip çalışma halinde hastanın refahı için elimizden gelen herşeyi yapmak gerekli. Aynı zamanda bir psikoloğun desteği olması gerekiyor ve bir de fizyoterapistin de desteği olması gerekiyor.

Fizik tedavinin desteği çok önemli. Hastalarının kesinlikle morallerinin yüksek olması hasta yakınlarının hastaya desteğinin çok fazla olması gerekiyor. MS hastalığı şu demek değildir. Ben MS oldum işimden kopacağım, sosyal hayatım olmayacak gibi düşünceler yanlış düşüncelerdir. Kötü örnekleri de var ama her hastanın kötü tipten olacağı anlamına gelmiyor. Bir atak geçirip diğer atağını 5 yıl sonra geçiren hastalar var. Bu kesinlikte hastaları günlük yaşamdan koparıcı bir durum yapmaması gerekiyor. Başka hastanın kendi moralini çok iyi tutması gerekiyor. Normal işini gücüne devam etmesi gerekiyor.

MS hastalığının tedavisi

Tamamiyle atakları önleyici, tamamiyle tedavi edici bir yöntem yoktur. Hasta ile birlikte ömür boyu devam edecek bir hastalıktır. Tamamiyle tedavi edilmiyor fakat ilerlemesini yavaşlatılıyor ya da önlem alınabiliyor. Düzgün bir tedavi ile erken bir tanı ile hastalığın kalıcı bir takım harabiyetleri aza indirmek ya da atak yaşamamasını önleyebilmek mümkündür. Bir takım ilaçlar ve tedavi ile bunlar mümkündür.

 • MS tedavisini ikiye ayırmak gerekiyor. Birinci atak tedavisi. İkincisi ise korucu tedavidir.

Atak tedavisi

Atak tedavisinde geçirilen atakların kısa sürede toplanmasını ve düzelmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Bazen çok hafif ataklar oluyor, hafif olan ataklara müdahele edilmeyebiliyor. Atak tedavisi ise yüksek doz kortizon tedavisidir. Yaklaşık 6 gün süreli bir tedavidir.

Koruyucu tedavi

İleri de olacak atakların önüne geçmek için yapılan tedavi şeklidir.

MS Hastalığı İçin Kür- Prof. Saraçoğlu

İbrahim Adnan Saraçoğlu

MS’i ortadan kaldıran bir kür yok. Bu kür hastalığın ataklarını zayıflatacak ya da atakların zararlarını yok edecektir.MS tedavisi için sunni tatlandırılardan, zirai ilaç olarak kullanımından uzak durulmalıdır.

Kür’ün yapılışı:

1- Bir yemek kaşığı anadolu buğdayını bir buçuk bardak suda kaynatacaksınız, ılıdıktan sonra suyunu içeceksiniz. Günde bir kere yapmanız yeterlidir. Bir ay boyunca içmelisiniz.

2- Kırk kilit çayı, özellikle orman kenarlarında yetişen kırkkilit bitkisinin orman kenarlarında yetişini makbuldur. Bu çayı günde bir defa içmeniz yeterlidir.

Bu kür ile 4 ayda bir geçireceği MS ataklar arası zaman dilimini açmaktadır, kalıcı hasarları azaltmaktadır. Kür ile hastalığı tamamen yok etmek şu an için mümkün değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.