Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?


Muhsin Yazıcıoğlu 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğdu. Öğrenimini Şarkışla ilçesinde tamamladı, ardından Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu.

1968’de cemiyetçilik çalışmalarına başladı. Şarkışla’da genç ülkücüler hareketine katıldı. Üniversite eğitimi için 1972 Ankara’ya geldikten sonra ülkü ocakları genel merkezinde görev yapmaya başladı.

Sırasıyla ülkü ocakları genel başkan yardımcılığı ve ülkü ocakları genel başkanlığında bulundu. Yazıoğlu 1978’de faaliyete geçen ülkücü gençlik derneğinin de kurucu genel başkanı oldu. 1980 sonrası yapılan yargılamada 5 yıl hücrede olmak üzere 7.5 yıl Mamak Cezaevinde kaldı ve suçsuzluğu anlaşılınca beraat etti.

muhsin yazıcıoğlu
muhsin yazıcıoğlu

 Mamak Cezaevinde “üşüyorum” adlı meşhur şiiri

Bir coşku var içimde bugün kıpır kıpır
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
Gözlerim parke parke taş duvarlarda
Açılıyor hayal pencerelerim
Hafif bir rüzgar gibi, süzülüyorum
Kekik kokulu koyaklardan aşarak
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor
Bir çeşme başı arıyorum
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp
Mis gibi nane kokuları arasında
Ruhumu dinlemek istiyorum
Zikre dalmış her şey
Güne gülümserken papatyalar
Dualar gibi yükselir ümitlerim
Güneşle kol kola kırlarda koşarak
Siz peygamber çiçekleri toplarken
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum
Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum..

Yazıcıoğlu cezaevinden çıktıktan sonra cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerrine yardım amaçlı kurulan Sosyal Eğitim ve Yardım başkanlığını yaptı.

Muhsin Yazıcıoğlu dahil 6 kişinin cansız bedeni Kes Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.

Yazıcıoğlu 1987’de Milliyetçi Çalışma Partisi’ne girdi ve genel sekreter yardımcılığı görevinde bulundu. 20 Ekim 1991 Milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisi, Milliyetçileri Çalışma Partisi ve ıslıhatçı Demokrasi Partisi’nin oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı oldu ve Sivas’tan milletvekili seçildi.

7 Temmuz 1992’de bulunduğu partinin siyasi anlayışı ile uyuşmadı gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber Miiliyetçi Çalışma Partisi’nden ayrıldı. Buradan ayrılan arkadaşları ile beraber Büyük Birlik Partisi kurdu ve bu partinin genel başkanı oldu.

Muhsin Yazıcıoğlu

24 Aralık 1995’te yapılan erken genel seçimlerde Anap – BBP ittifakında 20. dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlementoya giren Yazıcıoğlu, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Sivas’tan bağımsız milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Seçimlerden önce bıraktığı BBP genel başkanlığına tekrar seçildi.

Muhsin Yazıcıoğlu 25 Mart 2009 tarihinde helikopter kazasında Kahramanmaraş’ta şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Ölümü ile ilgili hala kafalarda soru işareti vardır ve zaman zaman bazı iddialar gündeme atılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.