Mumyalama Nedir? Nasıl Yapılır?


Dünyanın en eski uygarlıklarından birisi Mısır’dır. Mısır köklü bir medeniyet olmanın yanı sıra bu dünyadan sonra bir dünya olduğuna inanır. Yani onlar içinde bir ahiret inancı vardır. Bu nedenle mısırdaki insanlar bedenleri için endişe duymuşlardır. Bir sonraki dünyada kişilerin bedenleri nasıl saklanırsa o şekilde dirileceğine inanırlar.

Bu nedenle tıp ilk olarak mısırda gelişmeye başlamıştır. Çünkü insanlar bedeni nasıl koruyacaklarını bilmek için ilk etapta bedeni öğrenmeleri gerektiğini anlamışlardır. İlk zamanlar bedenin çürüdüğünü görmüşlerdir. Bedeni dış etkenlerden korumak için bir yöntem bulmak adını direk vücuda sürülen çeşitli şeyler geliştirmişlerdir. Ancak sonunda iç organların çürüdüğü ve bedende şişmeler morarmalar medyana geldiği görülmüştür. Bütün bu başarısızlıklar ardından mumyalama işlemi akıllarına gelmiştir.

Bu işlemi ise bir örümcekten esinlenerek yaptıkları fark edilmiştir. Örümceklerin yiyeceklerini saklamak için kendi ağını kullandığı yani bir nevi mumyalama işlemi yaptığı gözlemlenmiş ve bu insan doğası baz alınarak mısırdaki kişilere uygulanmıştır.

Peki; mumyalama nedir?

  • Öncelikle bilinmelidir ki mumyalama işlemi din ve bilim adamları tarafından yapılmaktaydı bu kişiler dışında birinin mumyalama işlemi yapması yasak yaptırımı ise ölüm cezasıydı.
  • Mumyalama sırasında baş rahip mutlaka olmak zorundaydı.
  • Mumyalama işlemi sırasında kişinin iç organları çıkarılırdır bu sayede şişme ve çürüme gibi etkenler en aza indirilirdi.
  • Kişinin içi çam balı ile doldurulurdu. Tüm eti hava almayacak şekilde bal mumu ve petek ile kaplanırdı.
  • Kişinin kalbi bu ayin sırasında teraziye konur diğer kısma da tüy konurdu böylece kişinin bir sonraki hayatı hakkında bilgi edinilirdi. Eğer temiz kalbe sahip biri ise tüy daha ağır gelecekti.
  • Beyin burundan sokulan bir çengel ile yavaş yavaş çıkarılmaktaydı.
  • Vücutta kalan tek organ kalp oludur. Göğüs bölgesine tampon uygulaması yapılır ve ardından kalp yerine bırakılırdı.
  • Önce vücuttan bütün kanın akıtılması ve kuruması beklenirdi.
  • Ardından aromatik işlemler başlardı
  • Ölen kişi için bir mumya maskesi tasarlanır ve koruyucu maddeler sürüldükten sonra yüze takılırdı

Bütün bu işlemler soylu kişiler ve firavunlar için yapılmaktaydı. Ancak önemli biriyseniz mumyalanabilirdiniz. Mumyalanan kişiler büyük mezarlara gömülürlerdi. Mısır’da bulunan piramitler aslında mimari birer yapı olmanın ötesinde birer mezardı. Aynı şekilde firavunlar vadisinde ev gibi tasarlanmış birçok firavun mezarı bulunmaktaydı. Mumyalama işlemi ardından firavunlar servetleri ile beraber gömülürdü. Mısır’daki inanca göre firavunların yeniden aynı zenginlik içinde dirilmesi için bu işlemler yapılırdı. Ancak zaman içinde bu mezarların hepsi yağmalandı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.