Murat Göğebakan kimdir?


Murat Göğebakan, 9 Ekim 1968 tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından Malatya Darendeli olan Murat Göğebakan’ın anne ise Gazintepli bir ailenin kızıdır. Sanatçı 5 yaşına kadar Almanya’da yaşamış ve daha sonra ilk, orta ve lise öğrenimini yapmak üzere Adana’ya dönmüş ve öğrenimini bu şehirde tamamlamıştır.

Murat Göğebakan 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi devlet konservatuarına girmeyi başararak bir nevi müziğe ilk adımını atmıştır. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Bu dönemlerde dergah eğitimi almış, gitar dersleri vermiştir. 1995 yılına kadar Adana’da yaşamını sürdüren sanatçı ve burada bir evlilik yapmış ve bu evliliğinden Bülent isminde bir erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. Murat Göğebakan 1994 yılında eşinden ayrılmıştır.


Hayallerini gerçekleştirmek ve bir albüm çıkarmak için 1995 yılında, İstanbul’a yerleşmiştir. Burada bir çok zorluk yaşayan sanatçı pes etmemiş ve 1996 yılında “Ben Sana Aşık Oldum” ismini verdiği albümünü piyasaya çıkarmıştır ve bu albümü ile büyük bir çıkış yapmıştır. Albüm o kadar beğenildi ki Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreninde “Yılın şarkısı” “En iyi söz” “En iyi beste” “En iyi Rock” ve “En iyi Çıkış Yapan” kategorilerinde aday gösterilmiştir. Ve netice olarak yılın “En iyi çıkış yapan erkek sanatçı” ödülünü almıştır. Ben Sana Aşık Oldum, Kara Gözlüm ve Öyle ki Hasretimsin isimli parçalara klip çeken sanatçı bir anda listelerde en üstlerde yer almayı başarmıştır. En çok dinlenen sanatçılardan biri olmuştur.

Yeni kurulmuş olan ve Hasan Topaloğlu ve Cengiz Kurtoğlu’nun prodüktörlüğünü yaptığı Sindoma Müzik adlı şirketten “Sen Rahatına Bak” “Tek Suçum Seni Sevmekmiş” ve “Merhaba” adlı albümlerini çıkarmıştır. Bu albümdeki şarkılardan “Unutur muyum Seni” ve “Kara Sevda” isimli parçalara klip çekmiştir.

17 Ağustos depreminin yaşandığı yıl sanatçı, aranjörlüğünü asker Ahmet Koç’un yaptığı “Tek Suçum Seni Sevmekmiş” adlı albümünü Sindoma Müzik’ten çıkararak dinleyenlerinin beğenisine sunar. “Anlasana”ya ilk klibi çekmiş r ve büyük beğeni toplamıştır. Ardından “Göç” isimli şarkıya klip çekilmiştir.

6 yıllık bir aradan sonra yeniden evlilik kararı almış ve 2000 yılında Sema Bekmez ile evlenmiştir. Murat Göğebakan, 2002 yılında “Ayyüzlüm” isimli albümüyle MÜYAP’ın En Çok Satan Albüm Ödüllerine layık görülmüştür. Yine aynı albüm içerisinde yer alan “Vazgeçilmiyor” isimli parçaya da klip çekmiş bu şarkıda müzik severler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Daha sonra piyasaya sürdüğü Özbir Müzik şirketinden “Yaralı” adını verdiği albümü piyasaya çıkarmıştır. Bu albüm tek bir klip ile büyük beğeni toplar. Ve şirket ile anlaşmazlıklar yaşanınca şirketten ayrılır. ” “Karanfil Kokan Yarim” “Ölmeye Geldim”, “Diğer Yarim” adlı şarkılar bu albümün en çok sevilen şarkılarından olmuştur.
“Sana Olan Aşkım Şahit” isimli albümleriyle müzik hayatına devam eden sanatçı, ilk klipi yine bu parçaya çekmiştir. Ardından eşiyle beraber çekilen “Gözleri Deniz Kokan Yarim” klipi ile sanatçı çıkışını devam ettirmiştir. Daha sonra “Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan” isimli bir de kitap çıkarmıştır.

2007 yılında “Sevgiliye” isimli albümünü çıkaran Murat Göğebakan albümünde Barış Manço’nun unutulmaz şarkıları Gülpembe ve Yeliz’in efsane şarkısı bu ne dünya kardeşim gibi eserlere de yer vermiştir. Albümde Güz yaprakları isimli şarkıya klip çekilmiştir.

İlk olarak 2009 yılının Kasım ayında amansız hastalığa yakalandı. Ama atlatmayı başardı. 2011 yılında uzun süren tedavisinin ardından Aşıklar Yolu adlı albümü çıkarmış 2012 yılında da “Aşkın Gözyaşları” adlı albümü müzik marketlerdeki yerini almıştır. Hastalığı ağırlaşmaya başlayınca hastaneye yatırılmış ancak uzun süren tedavi sonuç vermemiş 31 Temmuz 2014 tarihinde öldü.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.