Mutfaktaki Böceklerden Nasıl Kurtulunur?


Böcekler, evlerde gündüz çok fazla ortaya çıkmamasına rağmen gece yemek arayışına başlarlar. Mutfakta görülen bu böcekler genellikle kalorifer böcekleridir. Sıcak ve nemli ortamlarda üreme hızı artan bu böcekler uzun süre bir şey yemeden de yaşayabilirler.

  • Mutfaktaki böceklerin eve giriş yollarını engellemelisiniz. Lavabolardan, açık kalmış kapı altlarından, pencerelerden, prizlerden evinize girmiş olabilirler. Mümkün oldukça mutfaktaki açıklıkları tamir ettirmeli, böyle bir olanağınız yoksa bezle açık yerleri kapatmalısınız.
  • Mutfağa dışardan getirilen meyve, sebzelerin üzerinde bulunan böcek yumurtaları daha sonra böceklerin oluşmasına neden olur. Getirdiğiniz yiyecekleri bol suda iyice yıkamanız önerilir.
  • Evde hızla üreyen bu böcekler mikrop saçarlar. Böcekler insanlara doğrudan zarar vermemesine rağmen besinlerin üzerinde gezdiği için insanlara mikrop taşır. Bu yüzden elinizi çabuk tutmanız önerilir.  Biber yağı ve sabun hamam böceklerinin korkulu rüyasıdır. Eşiklere ve böceklerin geçmesi muhtemel yerlere sürülürse böceklerin görülmesinde azalma olacaktır. Mutfak zeminini sık sık deterjanla silmeniz etkili olacaktır.
  • Çamaşır suyu ile ıslatılan bezlerin böceklerin yuvaları olduğunu tahmin ettiğiniz yerlere koymak da bir yöntemdir. Evi sık sık havalandırmalısınız. Kekik, tarçın ve lavanta yağı da böceklerin oluşmasını engeller.
  • Sedir yağı ve su karışımından oluşan karışımı böceklerin gelebileceği çatlak ve açıklıklara sürebilirsiniz.
  • Eğer mutfağınızda karınca varsa;  tebeşir, tarçın ve kırmızıbiberi eve girebileceği yollara dökebilirsiniz. Sarımsak, sirke ve limon suyu da karıncalarda etkili olacaktır.
  • Genel olarak her tür böceğin gelmesini engellemek istiyorsanız mutfağınızı temiz tutmalısınız. Nemli, kuytu ve sıcak yerlere özellikle hijyen sağlamalısınız. Evde az ya da çok çöp bırakmak böceklere davetiye çıkarmaktır. Çöplerinizi özellikle gece yatmadan mutfaktan çıkarınız. Lavabo ya da mutfak tezgâhında yemek artığı ya da ekmek kırıntısı böceklerin gelmesine neden olur. Bu yüzden gece yatmadan kesinlikle temizlemelisiniz.
  • Böceklerden kurtulmanın bir yolu da ilaç kullanımıdır. Eczanelerden temin edilebilecek jel ilaçlar, böcekleri anında öldürmese de ilacı yiyen böcekler yuvalarında ölürler. Birbirlerinin ölüsünü yiyen böceklere de bulaşan ilaç daha kapsamlı bir kurtulma yolu sağlar.
  • Kendi yaptığınız ilaçla müdahale işe yaramadıysa güvenilir bir ilaçlama şirketinden yardım alabilirsiniz. 3 saat boyunca ilaçlanan mutfağa girilmemesinden sonra böceklerden kurtulma işlemi başarıyla sonlanır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.