Mutluluğun Ve Huzurun Sırları


Kimse tamamıyla çocukluğun kurbanı değildir

Kimse tamamıyla çocukluğun kurbanı değildir. Hayatımız boyunca güzel şeyler yaşarız. Güzel şeyler yaşadıkça geçmişteki olumsuzluklar beynimizden silinir. Hayat bir öğrenme yolculuğudur, ne kadar öğrenirsek o kadar kamil olgunlaşmış bir insan oluruz.

Bazı insanlar ısrarla hep aynı hataları tekrarlarlar. İnsanlar bazen hayatta hep aynı yerlerde patinaj yaparlar.

İnsan gerçeklerle uyumlu beklentiler içine girmeli

Gerçeklikle uyum olmayan beklenti mutsuzluk getirir. Bir üniversiteye hazırlanan bir genci düşünün hiç kitap açmıyor, ders çalışmıyor. Annesi geliyor diyor ki hadi oğlum üniversite tercihini yapalım deyince ben Boğaziçinden başka bir yer yazmam diyorsa gerçeklikle bağını koparmış demektir. İnsan gerçeklerle uyumlu beklentiler içine girmeli. İnsanın mutluluk sağlayıcı temellerinden bir tanesi ayaklarını yere basmasıdır.

İyilik yapmak vazifeye dönüşmemeli

Hayır diyebilmek ruhun özgürlüğüdür, hayır diyememek başka insanlara esir olmuşunuzdur demektir. Bazı insanlarda hep iyi geçinme düşüncesi var bu abartıldığı zamanda insan kendini bitiriyor. Yaptığınız iyilikler zamanla yerine getirilmesi bir şeye dönüşüyor. İnsanlar arasında sınırlar çok önemlidir. Baz insanlar çok saldırgandır, size iyilik yapmışsa sonuna kadar istismar edebilir. İyilik yapalım fakat bizim kötülüğümüze olmasın. Her zaman iyiliğin peşinde koşalım fakat kendimize de iyilik yapalım. Kendimiz içinde bir şeyler istemesini bileceğiz. Herkese iyiliğin peşinde koşan kişi zamanla kendi vücuduna zarar verir. Kan kusup kızılcık şerbeti içtim demem gerekir, bunun yerine kendimizi ifade edebiliriz. Duygularınızı kibar bir şekilde ifade edebiliriz.

Bir gün Hz İsa havarileriyle gezerken bir köpek leşi görüyorlar, havarilerden birisi diyor ki ne kadar pis kokuyor şu hayvana bak diyor. Hz İsa geliyor ve aa köpeğin dişi ne kadar beyaz diyor. Orada dişin beyazlığını görebilmek. Olgunluk böyle bir şey. İnsanın içinde iyi yada kötü taraflar vardır. Önemli olan o insanın iyi tarafını besleyebilmek.

Bireysel özgürlük alanımıza müdahele edilmemeli

İlişkilerde çok sık yaşanan olaylar üçüncü kişi sendromu vardır. Bir karı kocanın beraberliğinde üçüncü kişiler her zaman vardır. Bu kaynana olur, başka bir kişinin varlığı olabilir. Kimse kimsenin hayatına müdahele etmesin. Eğer ilişkilerde anne ya da baba kızını oğlunu yönlendiriyorsa bunun sonucu çok kötü olabiliyor. Bize gelen kişiler kendi sorunlarından çok anne yada babasının sorunları ile geliyor.

Bir süre sonra beraberlikte insanlar, çok dip dibe yaşıyorlar. Zaman zaman eşler yan yana olmasan serbest zaman geçirmeleri lazım. Erkekler arkadaşları ile gezebilir, hanımlarda sinemaya gidebilir. Bireysel özgürlük alanımıza müdahele edilmemesi gereklidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.