Namaz Hakkında Bilgi


Kur’an’da sıkça hatırlatılan ibadetlerin başında namaz gelmektedir. Namaz, Mekke döneminde Hz. Peygamber’in yaşadığı Miraç hadisesinde müslümanlara farz kılınmıştır.

Namaz; sabah, öğlen, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günün belli zamanlarında 5 ayrı vakitte kılınır. Müslümanlar, namazda Hz. Peygamber’in yaşamış olduğu miracı sembolik olarak yeniden yaşamaktadırlar. Bu durum, hem Hz. Peygamber’in ‘namaz, müminin miracıdır’ sözünde hem de namazda okunan dualar tarafından teyid edilmektedir  Yine Hz. Peygamber’in başka bir sözünde ‘namaz dinin direğidir’ denmekte ve namazın İslâm dinindeki önemi vurgulanmaktadır.

namaz
namaz

Günlük namazların dışında, haftada bir kez öğle namazı vaktinde kılınan Cuma namazı vardır. Yılda iki defa yani Ramazan ve Kurban bayramlarında  kılınan Bayram namazları vardır. Belli bir zamana bağlı olmayan bir de Cenaze namazı vardır. Namazlar, kendi aralarında farz, vacib ve nafile olmak üzere üç gruba ayrılır. Farz namazlar, 5 vakit namaz, Cuma namazı ve Cenaze namazıdır. Bunlardan Cenaze namazı, ‘Farzı Kifaye’dir ve bazı kişilerin kılmasıyla diğerlerinin üzerinden bu yükümlülük kalkar. Bayram namazları ile Yatsı namazından sonra kılınan Vitir namazı Vacip namazlardır. Yapılması zorunlu olmamakla beraber, yapılması halinde kişinin dindarlığını artıran ‘Nafile’ namazlar ise, 5 vakit namazın sünnetleri, gece kılınan Teheccüd namazı ve kuşluk vaktinde kılınan ‘Kuşluk namazı’ gibi namazlardır. Namaz, müslümanın Allah’a şükran, yakarış ve benzeri dilek ve duygularını ifade eden, Allah’a övgü, şükür ve duayı kapsayan bir ibadettir.

Kur’an’da, namazın insanı kötülüklerden alıkoyduğu belirtilir. Namaz, belirli hareketleri yapıp, belirli ayet ve duaları okumak suretiyle yapılan bir ibadettir. Başlarken ‘Allahü ekber’ demek olan ‘tekbir’, ayakta durmak olan ‘kıyam’, namazda gerekli ayetleri okumak olan ‘kıraat’, ayakta iken öne doğru eğilmek olan ‘rukû’, secde halinde dizlerin ve alnın yere değdirilmesiyle yapılan ‘secde’ ve namazın bitiminde yapılan ve ‘son oturuş’ olarak adlandırılan hususlar aynı zamanda namazın farzlarını oluşturur.

Namaza başlamadan önce yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bunlar, abdest almak (hadesten taharet), elbisenin ve namaz kılınacak yerin temiz olması (necasetten taharet), erkek ve kadınların uygun şekilde kapanması (setri avret), kıbleye yönelmek, namaz vaktinin girmesi ve namaz için niyet etmektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.