Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


Etrafınızda sürekli takdir bekleyen insanlar ile karşılaşıyor musunuz? Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler sürekli takdir beklentisi içerisinde olur. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler bulundukları ortamlarda genellikle insanların ilgilendikleri konulardan bahsederler, kendilerine ait kimlikleri ya da kişilikleri yoktur. İnsanların o anda ne yaptıklarıyla, ne de konuştuklarıyla ilgilenenirler, etrafındakilerden takdir görebilmek adına konuştukları konularda sürekli bir övme eğilimleri vardır. Ya da sizi aşağılama eğilimleri vardır.

Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler, başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir.

Temelinde yetersizlik duygusu vardır

Pek çok kişi tarafından narsistik, “aşırı özgüven” gibi algılanır ama temelinde yetersizlik duygusu vardır. Yetersizlik duygusu kişiyi narsistik kişilik bozukluğuna iter. Böbürlenen, kendisine hayran olunması gerektiğine inanan belki de kendisine hayran olan çevresindekilerden ilgi bekleyen bir kişi kırılma yaşadığında, diğerlerinden bu aynalanmayı görmediğinde oldukça oldukça utangaç ve saldırgan bir şekle bürünebilirler.

İlgi odağı olmak isterler

Narsistiklerin en belirgin özellikleri hayran duyulacak bir kişi olma, ilgi odağı olmaktır. Bu karşılanmadığı zaman o zamanda bunu reddedici davranırlar, her şeyin kendi hakkı olduğu düşünürler. Sıraya girerler orada ayrıcalık tanınmasını isterler vs.

Kendilerinin ayrılması gerektiğine inanırlar, bu olmadığında haksızlığa uğradıklarını düşünürler. Bu ihtiyaçları karşılanmadığında fantaziler kurmaya başlarlar. Bir gün çok büyük bir müzisyen olacağım sonra ödül alacağım, yazar olacağım nobel ödülü alacağım, orada ışıklar içerisinde olma fantazisi kurabilir bu fantaziler onun rahatlamasını sağlar. Fantazilerde gerçekte olduğu gibi bir ilgi odağı olma duygusu vardır. Ötekilerle bir eş duyum sağlayamazlar.

Yalancı mütevazilikleri vardır

Konuştuğunuzda aslında bakarsınız ki herkes kötüdür. Herkesin eksikleri var. Yalancı bir mütevazilikleri de vardır sonuçta bu kişilerin konuşmaların sonucunda ben biliyorum, ben büyüğüm çıkar. Sonra da aslında gel beraber beni sevelim dediğini anlarsınız. Kendileri ile ilişkilendirirler, ben merkezci düşünürler, ötekilerinin duygularına empati kuramazlar. Hep kendilerine olan hayranlığı nasıl oluşturabilecekleri ile ilgili uğraşıp dururlar. Görüştüğünüzde lafı öyle dolanıp getirir ki benim iki arabam var üç tane evim var diyerek, bir şekilde dönüp dolaştırıp kendilerine getirirler.

Narsist kişiler kırılgandır, eleştirilmeye tahammülü yoktur, kendisini eleştirene öfke duyar.

Yüzeyseldirler

Yetersizliğin verdiği duygu ilke ötekiler ile kendilerine bir alan oluşturur. Kişisel alana girilmesinden korkuyor çünkü yetersizlik duygusu ortaya çıkabilir. Yüzeyseldir, etkileyici konuşmalar yapar ama ne yapmış bu adam dersiniz bir bakarsınız ki boş. Bazıları olumlu da kullanabilir, bu kişilik bozukluğu bazen başarıya da götürebilir. Bu kişinin eksik yetersi olması da gerekmiyor tam tersine bu yetersizlik duygusu fazla donanımlı haline de getirebilir ama temel hedefi kendisine hayranlık duyulacak önemli bir yerde olma arzusu olduğu için yalan söyleyebilir, hile yapabilir.

Narsistik kişilik bozukluğunun özellikleri nelerdir?

Narsist kişilik bozuklukları günümüzde artmaktadır, özellikle erkeklerde daha fazla görülen kişilik bozukluğudur. Ağır abi dediğimiz, burnu havada dediğimiz kişilerdir bunlar. Bazıları bunu açık bir şekilde yapar, kendini önemli birisi olarak görür. Diğer kişiler ikinci sınıf ve değersizdir. Bazıları da örtük bir şekilde yapar. Çok mütevazidir mülayimdir ama içinde gizli bir büyüklenme vardır. Diğerleri sıradan insanlar diye düşünür. Temeldeki duygu ise değersizliktir.

Kendini üstün görerek etrafa poh pohlanarak sen çok akıllısın, sen çok başarılısın gibi cümleleri duymaya çalışarak kendini değerli hissetmeye çalışır. Bu şekilde duygularını dengede tutar.

Narsistik kişilik bozukluğu tanı kriterleri nedir?

Aşağıdaki kriterlerin beş tanesinin ya da daha fazlasının bir arada olması halinde kişiye narsistik bozukluk tanısı konulabilir.

  • Kendisinin çok önemli olduğunu düşünen kişiler
  • Sürekli olarak sınırsız güzellik, zeka, güç veya kusursuz sevgi üzerine kafa yoran kişiler
  • Her zaman beğenilmek isteyen kişiler
  • Kendinin eşi bulunmaz biri olduğunu düşünen kişiler
  • Kendinin kayırılacak biri olduğunu düşünen ve hak kazandığını zanneden kişiler
  • Başkalarını kendi çıkarları için kullanan kişiler
  • Başka insanların duygularını anlamada isteksiz kalan, empati yapamayan kişiler
  • Başkalarını kıskanan ya da başkalarının onu kıskandığını düşünen insanlar
  • Kendini beğenmiş ve küstah bir kişiliğe sahip olan kişiler

Narsistik kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Narsistik kişilik bozukluğunun tedavisi terapi olur. Bu tür hastalıklı kişiler terapist için zor bir hastadır. İlaç tedavisi yoktur ve terapi seansları sonuçları kişi iyileşme başlar.

Hep kendisini yukarıda gördüğü için terapistin sabırlı ve deneyimli olması çok avantajdır. Terapist sabırlı ise hasta git gide iç dünyasını açmaya başlar ve kendisini görmeye başlar. Birisi sen çok akıllısın demezse kendini kötü hisseder, bunu da terapistin yanında kendisini belli eder.

Bir yerde ne konuşuluyor ise o konuda en bilgilidir, bir yerde din konuşuluyor ise bu kişi dindardır. Başka yerde futbol konuşuyor ise o ortamda en iyi futbol bilen kişidir.  Terapide içerisinde bir çok kimlik olduğu tespit edilir, terapi süresi 2 yıl kadar sürebilir ve kedisinin övülmediğine gerek olmadığını anlar  ve kendi benliğine inene kadar terapi devam eder.

https://www.epsikoterapi.net/narsisistik-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.