Nasıl Bağımsız Olunur?


  • Gününüzü başkalarının değil kendinizin etrafında planlayın. Başkalarına bağımlı olan kişiler dünyalarının başlarının ihtiyaçları etrafında şekillenmesine izin verirler. Gününüzü kendi takviminize göre planlayın–yapmak istediklerinizi, yapmanız gerekenleri ve yapmış olmamız gerekenleri içeren bir liste yapın.
  • Ekonomik özgürlüğünüzü elinize alın. Gerçek bağımsız yaşam ekonomik özgürlüğe bağlıdır. Kendi faturalarınız kendiniz ödeyin, kendi arabanızı kullanın ve kiranız için kendiniz bir çek imzalayın. Eğer bu giderler için yeterli paranız yoksa para biriktirmeye başlayın. Bu sayede sadece ekonomik özgürlüğünüzü kazanmakla kalmayacaksınız, aynı zamanda biriktirdiğiniz para kendinize güveninizi ve motivasyonunuzu artıracak.
  • Kendiniz için yapabileceğiniz şeyleri başkalarına yaptırmayın. Aynı zamanda başkalarının işlerini de siz yapmayın. Bu her durumda uygulanabilir. Eğer yemeğinizi halen anneniz hazırlıyorsa, artık kendiniz yapmaya başlayın. Eğer iş arkadaşınız sizin tembelliğiniz yüzünden daha fazla çalışıyorsa, daha sıkı çalışın.
  • Arkadaşlarınızı ve ailenizi evde bırakın. Bu bağımsız yaşamak için zor bir adım fakat artık bazı şeyleri kendi başınıza yapmalısınız.
  • Eleştirel düşünün. Bağımsız birisi olabilmek yolundaki en zor adım eleştirel düşünebilmektir. Bu her şeyi eleştirin demek değildir. Eleştirel düşünmek, her konuda analitik olarak düşünebilmek için zaman ayırmak demektir. Neden, ne zaman, kim ve nasıl sorularını sorun. Kolay pes etmeyin.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.