Nasıl Sarhoş Oluruz?


Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde 0.7’si her zaman sarhoş bu da demek oluyor ki; dünya üzerinde 50 milyon kişi sarhoş.

Alkolü içmeye başladığınız anda bardağın içinde bulunan alkol molekülleri büyük bir hız ile vücudunuza yol almaya başlar. bir süre sonra mideye ulaşır artık. alkol molekülleri o kadar küçüktür ki mide zarını delip geçmek onlar için çocuk oyuncağıdır. mide zarından geçmeye başlamadan bir kısım alkol kana karışmıştır artık. sürüden ayrılan diğer moleküller gözünü ince bağırsağa diker ve oraya doğru yol almaya başlar. oraya ulaştıklarında dakikada ortalama 1gr. molekül burada emilmeye başlar. siz içtikçe bu moleküller hızlanır, hızlanır ve kana karışmaya devam eder.

bira
Alkol nukleus accumbensi kısa devre yaptırarak, oldukça çok dopamin salgılamasına neden olur. Bu da insanların iyi hissetmesini sağlar.

Durun, durun! daha sarhoş olmadınız. çakır keyif diye tabir edilen kısıma çok yaklaştınız. aranızdan bazıları ‘’yahu bana daha bir şey yapmadı. bir kadeh daha alabilir miyim?’’ diyor. hatta ve hatta bünyesinin çok dayanıklı olduğundan övünenler bile var. ne sinir bozucu! vücudunuzda dakikada 5 litre kan pompalanır. ancak kan yalnız değildir. alkolle birlikte güle oynaya vücudunuzda cirit atmaya başlamıştır artık. karaciğere ulaşan alkol ‘’şarkılaaaar seni sööyler’’ diyerek başlar alkolü emmeye. ciğerler ise ‘’dillerde nağme adın’’ diyerek teslim alır alkolü. bu arada durumdan haber alan ince bronşlar ‘’çok içmediniz mi abi?’’ diyerek bir kısım alkol molekülünü alır ve nefes yoluyla dışarı atar. aradan geçen 15 dakika sonra vücudunuz içtiğiniz kadarını emmiş olur. işte burada memleketi kurtarmaya başladınız 🙂

Bu arada hancı olan vücudunuz bu yolculara karşı koyar. karaciğerinizdeki bazı enzimler alkol moleküllerini parçalamaya başlar. geriye su ve karbondioksit kalır. çeşitli yollarla vücuttan atılmaya devam eder.

Aradan geçen üç saat sonunda eğer içmeye devam etmiyorsanız son alkol molekülü de vücudu terk etmiş olur. bizden size küçük bir tavsiye… bu kadar eğlenceli anlattığımıza bakmayın aslında alkol vücudunuza ciddi zararlar verebilir ve hatta ölüme kadar götüren sorunlara yol açabilir. adabınla içilen alkolün de verdiği keyif paha biçilemezdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.