Nasıl Yazılımcı Olabilirim, İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Neler Gerekir?


Kodlamaya başlamak isteyenler hayatını kodlamaya entegre etmeniz gerek. Nasıl olacak o? diyenler kodlamayı hayatınız gibi yani herhangi bir olayın nasıl geliştiğini sırası ile olayların nasıl yaşandığını kodlar ile harmanlayarak kodu hayatınıza entegre edebilirsiniz.

İlk öncelikle yazılımcı olmak isteyenler bilgisayarı en iyi şekilde öğrenmeli yani eğer bir yazılımcı olmak istiyorsanız bilgisayarınızı en küçük ayrıntılarına kadar bilmeniz gerekir çünkü bilgisayarınızı bilmeden pek bir şey yapamazsınız.

Kendini sürekli güncelleyen kişiler olmalıdır. Çünkü yazılım sektörü sürekli yeni bilgisi olanların kazandığı bir bölümdür. Çünkü yazılım alanı her dakika değişen ve sürekli yeni şeyler ortaya çıkan bir bölümdür. Bu yüzden kendinizi yeni limanlara açık olacak şekilde hazırlamalısınız.

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Neler Gerekir?

Ben odaklı olmayın! Ben odaklı olan insanlar sadece yazılım olarak değil normal hayatta da kaybederler bu yüzden hem normal hayatta hem de yazılım alanında asla ve asla ben odaklı olmamak gerekiyor. Ve ayrıca eğer siz bir bilgi paylaşır iseniz bekli ilerde size de sıkıştığınız durumlarda yardım edecek insanlar edinebilirsiniz o yüzden asla ben merkezli olmamak gerekiyor.

İşin ilk başlarında eğer daha henüz bir şey bilmiyor ve öğrenmeniz gereken şeyler var. Bir profesyonel kişiden yardım almanız sizin için daha iyi olacaktır çünkü ehli kişiler sizlere yardım ederek bu işte onlar profesyonel olmanızdaki bu yolda size yardımcı olacaktır.

En önemli aşamalardan biri yöneleceğiniz alanı seçmektir tabi ki de isteğe bağlı olarak birçok farklı programdan yürüyebilirsiniz fakat sadece bir program üzerinden çalışmak sizin daha iyi ve kolay olacaktır. Eğer ben hangi programı seçeceğim derseniz C#, C++, C, Java gibi yöntemler ile uygulama yapabilirisiniz, web tasarım programları ile kendi sitelerinizi de tasarlayabilirsiniz ve ayrıca Unity aracılığı ilde oyunlar kodlayabilirsiniz.

Kesinlikle bir hedefiniz olmalı hedefiniz olmazsa eğer denizde küreksiz sandala binmeye benzer yani nereye gideceği belli olmayan bir yola girmek demektir. Bu yüzden ilk işinize başlarken öncelikle bir hedef koyarak başlarsanız asla sonu boş bir yere çıkmayacaktır.

Yazılım işinde olduğu kadar gerçek hayatta da olması gereken olan disiplin ve prensip yani ciddiyet olmalı çünkü bir işi sürekli ileri bir tarihe atmak hem sizin için iyi olmayıp hem de kariyeriniz için iyi olmayacaktır çünkü sizden hizmet bekleyen bir kişi işinin gecikmesi durumunda sizin hakkınızda etrafta pek iyi sözler konuşmayacak ve bu da potansiyel müşterileri yok edecektir. Ayıca bunun kendi içinizdeki kötü yanları ise artık belirli bir yerden sizi işten soğutmaya başlayacaktır. Bu yüzden işinizi en kısa sürede halletmeniz en iyi yöntemdir.

İlk hedefimiz genellikle paradan çok birkaç şey öğrenmek olmalıdır. Çünkü yazılımda veya herhangi bir iş alanında işinizin en iyisi olmaya çalışmak para kazanmak anlamına gelir o yüzden ilk öncelikle işinizin en iyisini yapmaya çalışın daha sonra para kazanma kısmına geçersiniz.

Kendinize bir idol belirleyin çünkü eğer iyi idolünüz olur ve o idolünüzün izinden giderseniz eğer işinizde iyi yerlere gelebilirsiniz ama asla idolünüzü kopyalamayın bir yandan kendinizin olun ve bir yandan idolünüz olduğunuz kişin hareketlerini örnek alabilmelisiniz ve aynısını yapmakla örnek almak arasındaki ince çizgiyi korumanız gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.