Nasır Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Nasır cildin kendini korumak için oluşturduğu bir kavramdır, özellikle el ve ayak gibi bölgelerde oluşabilir ve sıklıkla ayak bölgesinde oluşmaktadır. Nasırın en sık nedeni kişinin kendi ayak yapısına uygun ayakkabılar kullanmamasıdır. Bu durumda sürekli sürtünme olduğu için deri kendini kalınlaştırır ve nasıl oluşur. Nasır bir nevi derinin kendini korumaya almasıdır.

Ayak Nasırı Neden Olur?

nasır
Derinin tahriş olmasını önlemeye yönelik vücudun verdiği tepkiye nasır denir.

Ayak nasırı, ayağın maruz kaldığı sürekli basınç ve sürtünmeden dolayı oluşur. Bu sürtünme ve basınç bazı sebeplerden dolayı oluşur. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Uygun olmayan ayakkabı kullanımı: Özellikle çok küçük, dar ya da dar uçlu ayakkabılar, yüksek topuklar bunlar arasında sayılabilir.
 • Ayak ucunda toplanarak sürtünmeye sebep olan tarzda çorap kullanımı.
 • Çıplak ayakla dolaşmak da derinin kalınlaşmasına sebep olur.
 • Düz ayak: Ayak kemerinin çok alçak olup ayağın denge sağlayamadığı duruma denir.
 • Yangılı ayak nasırı: Nasırın ayak parmaklarının üstünde iltihaplı bir şekilde ortaya çıktığı durumdur.
 • Atletik aktiviteler
 • Anormal yürüyüş şekli
 • Yüksek kemerli ayak
 • Kemikli parmak çıkıntıları
 • Aşınmış ayakkabı tabanı
 • Yere yakın olan uzun ayak tarağı kemiği, normal olanlarından daha fazla baskı ve sürtünmeye sebep olur.

Nasır nasıl tedavi edilir?

Nasır

Nasır tedavisinde nasırın durumuna, aşamasına göre farklı yöntemler kullanılabilir. Yeni başlayan nasırlarda, nasıra neden olan etkenlerden uzak durmak, nasır tedavisi için etkili bir adımdır. Çoğu zaman ayak nasırı söz konusu olduğundan, rahat ortopedik ve spor bir ayakkabı giymek yeni başlayan bir nasırın hızlıca iyileşmesini sağlar. Hafif nasır oluşumların dan kurtulmak için bir diğer yöntem de, ılık suda bekletilerek yumuşaması sağlanmış nasırı ponza taşı ile törpülemektir.

Ponza taşı ile nasır törpülendikten sonra nasırlı bölgenin üzerine deriyi yumuşak tutacak merhemlerde kullanılırsa daha iyi sonuç alınabilir. Biraz daha ilerlemiş nasırların tedavisi için nasırlaşmış deriyi soyacak yoğun asit içeren solüsyonların kullanımını öneriyoruz. Trikloroasetik asit içeren solüsyonlar var. Bunun yanı sıra nasır kalemi, özel jel yapısı ile nasır üzerinde temkinli uygulama şansı vererek güvenli kullanım imkanı tanır. 4 gün boyunca sadece günde 1 kere nasıl üzerine sürülmelidir. Sonrasında kullanıma 4 gün süreyle ara verilmeli ve ılık su altında nasırın soyulması sağlanmalıdır. Bu sürenin sonunda gerekiyorsa tekrar 4 günlük uygulama yapılabilir.

 • Nasır tedavisinde nasırın kalınlaşan kısmın ortadan kaldırmalıyız ki hastaya rahatlasın. İkinci olarakta nasırın oluşma nedeni ortadan kaldırılması lazım.
 • Bazen cerrahi ameliyatlar yapılabiliyor. Bu durumlarda gerekliliği çok iyi seçmek lazım çünkü bir ameliyat yapılması demek orada yara oluşması ve dikiş atılması demektir ve bu çok zor iyileşen bir yaraya sebep olur.
 • Nasır tedavisinde ilk amaç koruyu tedbirlerin alınması ve durumun tekrar edilmesi için uygun ayakkabılar tercih edilmesi lazımdır.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan mümkün olduğunda kaçınılmalıdır ya da ayakkabıların içerisine slikon taban konulmalıdır.
 • Nasırda önlem almak çok önemlidir, istenirse nasır lazerle ortadan kaldırılabilir fakat önlem alınmazsa deri tekrardan orayı koruyacağı için tekrar nasır çıkacaktır.
 • Bazen basınç bozuklukları gibi problemler nasırlar oluşabiliyor, nasırları banyodan önce yapılacak törpü ile temizlemek daha iyidir. Kuru olarak ayağı suya sokmadan temizlemek gerekir, böylece sadece ölü deri tabanını temizleriz ve sağlıklı kalması gereken tabakaya bir zarar vermeyiz.
 • Taban altımızda oluşan temizlemek için evde kullanılan yöntemlerden birisi de jiletle kalınlaşmış tabakayı kesmek olabiliyor fakat bu kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü jilet ile temizlerken sağlıklı tabakaya zarar verilebilir ve çok derin yarlar açabilirsiniz, bunları uzman kişiler ile özel makina ve özel yöntemi ile yapılması lazımdır.
Nasır Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Nasırların ağrılı olması, genellikle nasırın sürekli basınç altında kalmasına bağlıdır ve daha ziyade ayak nasırlarında ortaya çıkan bir durumdur. Dolayısıyla nasır ağrımaya başladığı zaman nasıra basınç uygulayan bölgeyi rahatlatmak, hafifletmek gerekir. Bunun için çoğu zaman ilaçla nasır tedavisinin yanı sıra, nasır üstündeki basıncı çevreye dağıtan silikon yastıklar kullanılmasını önermekteyiz.

Nasırların yerine göre parmak yastığı, taban yastığı diye tabir edilen silikon yastıklar yumuşak olduklarından, bu bölgedeki basıncı azaltırlar ve nasır ağrısını olabildiğince ortadan kaldırırlar. İlave olarak bazen çok şiddetli ağrılı durumlarda hastaya istirahat verilmesi bile gündeme gelebilmektedir. Dolayısıyla birkaç günlük dinlenme ile nasır üstündeki basıncı azaltacak, derinin kendini yenilemesi hızlanacaktır. Bu şekilde nasır tedavisi yapılabilir.

Nasırla İlgili Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Nasır ile ilgili yapılan yanlışlar genellikle şehir efsanelerine ya da kulaktan kulağa yayılan birtakım duyumlara dayanmaktadır. Bunların başında; nasırların üzerine bir takım bitkilerin, sebzelerin, meyvelerin bağlanması yoluyla nasırlardan kurtulabileceği efsanesini söyleyebiliriz. Ancak bu tür uygulamalar nasırları geçirmekten ziyade, nasırların sulanıp daha çok mikrop kapmaya açık bir hale gelmesine yol açar. Bu şekilde nasırların basıncı azalmadığı için, duyulan acıda hiçbir azalma olmaz.

Dolayısıyla, nasırların tedavisinde öncelikle tıbbi yöntemlere başvurmak, hem hızlı olarak iyileşme sağlayacak hem de ek komplikasyonların oluşma riskini ortadan kaldıracaktır. Nasırların tedavisi sırasında çabuk iyileşmesi amacıyla nasırlara hoyrat davranmak, nasırların yolunması, fazla derinden kazınması yine yanlış sonuçlara yol açabilmektedir. Bu yüzden sabırlı olmak bu tedavinin birinci kuralıdır.

Ek olarak nasırı ortaya çıkaran sebeplerden uzak kalmak gerekir. Örneğin bir yandan ayağımızdaki nasırı iyileştirmeye çalışarak ilaç kullanırken, diğer yandan nasıra neden olan sivri burunlu sert ayakkabımızı ısrarla üst üste giymek sonuç almamızı geciktirecektir. Bu yüzden nasırların ortaya çıkmasını sağlayan sebeplerden olabildiğince uzak kalmalıyız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.