Nazca çizgilerinin anlamı nedir?


Peru’nun güneyinde yer alan Nazca çölünde, çölün büyük bir bölümünü kaplayan ve nazca çizgileri olarak bilinen dev çizimler yer alıyor. Nazca çizgileri çölün yüzeyini kaplayan koyu renkteki çakıl taşlarının kaldırılıp alttaki açık renkli yüzeyin açığa çıkarılması ile elde edilmiş, bu devasa çizimler M.Ö 200 ile M.S. 800 yıllarında yapılmış.

Çizimlerin arasında çeşitli hayvan şekilleri üçgen, yıldız ve spiral gibi çok çeşitli şekiller bulunuyor. Çizimlerin bir tanesinin ise astronot olduğu iddia ediliyor.

Nazca çölü yılda 20 dakika yağmur aldığı için ve sert bir yüzeye sahip olduğu için çizimler yüzlerce yıl boyunca korunabilmiş, bölgenin keşfi ise tamamen tesadüfen gerçekleşmiş.

Çizimler 1920’lerde peru çöllerinin üzerinden geçen bir yolcu uçağı tarafından şans eseri fark edilmiş. Bu da çizimlerin belirli bir yükseltiden görülmesi gerektiğinin bir kanıtı zaten yürüyüş düzeyinden şekilleri algılamak oldukça zor. Bu durumda yapılışında en azından izlenerek gerçekleştiği düşünülüyor.

O zaman ki imkanlar gözönüne alındığında nazca halkının balonlardan yardım aldığı düşünülüyor. Tabi ki bu şekillerin uzaylılar tarafından yapıldığına dair pek çok teori var. Şekillerin gerçekte kimler tarafından ne için yapıldığını büyük ihtimalle hiçbir zaman bilemeyeceğiz ve nazca çizgileri dünyanın açıklanamayan en büyük sırlarından biri olarak kalacak.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.