Nazilerin Elinden Binlerce Çocuk Kurtaran Kadın: Irena Sendler


Irena Sendler, 15 Şubat 1910 tarihinde Polonya – Varşova’da dünyaya geldi. Babası doktor olan Irana, ondan çok şey öğrendi ve babasının izinden giderek hemşire oldu. İrena’nın kaderi 7 yaşındayken tifüsten kaybettiği babasının ölmeden önce ona söylediği sözler oldu: ”Boğulan birisini görürsen, atlayıp onu kurtarmayı denemelisin, yüzme bilmiyor olsan bile.”

Irena, Varşova Sosyal Yardım Merkezi’nde çalışmaya başladı. Katolik olan Irena, bu dönemde Yahudilere yapılan zulümlere sessiz kalmadı ve elinden geldiğince Yahudi ailelere yardım etmeye çalıştı.

Irena Sendler

1.Dünya Savaşı sırasında, Naziler Yahudi aileleri zorla tuttukları Varşova Gettosu’nu oluşturdu. Yaklaşık 400.000 Yahudi burada tutulmaktaydı. Irena Sendler, Zegota direniş örgütüne katıldı ve Yahudilere yardım edebilmek için aktif rol üstlendi. Irana, örgütteki arkadaşlarıyla beraber Yahudi çocukları gettodan kaçırmaya başladı. Binlerce çocuğu valizler, çuvallar ve ambulanslar aracılığıyla Nazilerin elinden kurtardı. Toplamda 2500 çocuğun hayatı kurtuldu. Kurtarılan çocuklar ailelerin ve rahibelerin yanına yerleştirildi.

Bir süre sonra, Naziler durumu fark etti ve Irena’nın evine baskın düzenledi. Irena Sendler, bir süre işkence altında kaldı. İşkence sırasında 2 kolu da kırıldı. Ama tüm eziyetlere rağmen, çocukların nerede olduğuna dair herhangi bir bilgiyi Nazilere anlatmadı. Bunun üzerine ölüm cezasına mahkum edildi.

Irena’nın örgütten arkadaşları, hapishane görevlilerine rüşvet vererek, Irena’nın hapisten kaçmasını sağladılar. Bir süre sahte kimlikle yaşayan bu cesur kadın, insanlara yardım etmeyi sürdürdü. Savaşın bitiminden sonra, kurtardığı çocukların isimlerini Yahudi ailelerini bir araya getiren bir kuruluşa teslim etti. Irena, ”Çocukları kurtarma nedenim yetiştirilme tarzımla alakalı. Dini, dili, ırkı fark etmeksizin boğulmakta olan birini kurtarmam öğretildi” dedi.

1965 yılında Irena, Uluslararası Dürüst biri olarak Yad Vashem tarafından tanındı. 2003 yılında ise, Papa 2. John Paul’dan övgü dolu bir mektup aldı. 14 Mart 2007 tarihinde, Polonya Senatosu tarafından da onurlandırıldı. Aynı yıl içinde Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi ama kazanamadı. Ödül,  1993- 2001 yılları arasında ABD Başkan Yardımcılığını yapan Al Gore’a verildi.

Irena, İsveç gazetesi Sydsvenskan ile yaptığı röportajda, “Alman işgalcilere karşı duyduğum nefret, korkumdan daha güçlüydü. Babam bana, boğulmakta olan birini gördüğümde yüzme bilmiyorsam bile suya atlamamı öğütlerdi. İşte o zamanlar boğulan Polonya’ydı” ifadelerini kullandı.

Evli ve 3 çocuğu olan Irena Sendler, yaşamı boyunca çocuklar üzerinde hizmetlerine devam etti. 1942 yılında İrena’nın kurtardığı 2500 çocuktan biri olan Elzbieta Eicowska bir konuşmasında İrena için “O sadece bizleri değil, çocuklarımızı, torunlarımızı ve gelecek nesillerimizi kurtarmış oldu” dedi.

 

12 Mayıs 2008 tarihinde, 98 yaşında Varşova’da hayatını kaybetti. İrena Sendler’in hayatı, Anna Mieszkowska tarafından kaleme alınan “Soykırım Çocuklarının Annesi/ Mother of the Children of Holocaust: The story of Irena Sendler” adlı romana konu oldu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.