Neden hıçkırırız? hıçkırık neden olur?


Göğüs boşluğumuzu karın boşluğumuzdan ayıran bir kas vardır. Diyafram olarak adlandırılan bu kas, her soluk aldığımızda kasılarak akciğerlerimize hava dolmasına yardımcı olur. Soluk verdiğimizde de gevşeyerek havanın akciğerlerimizden dışarı atılmasını kolaylaştırır. Hıçkırık, diyaframın aniden istemsiz olarak kasılması sonucunda hızla soluk almamızdır. Hızla aldığımız bu hava ses tellerinin bulunduğu bölgeye çarpar. Bunun sonucunda bu bölgede bulunan ve yiyeceklerin soluk borusuna kaçmasını önlemeye yarayan özel kapakçık aniden kapanır ve “hık” diye bir ses çıkar. Buna hıçkırık denir. Hıçkırık pek çok nedenden oluşabilir. Hızlı ya da çok yemek yemek, gazlı içecekler içmek gibi.

Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık pek çok nedenden oluşabilir. Hızlı ya da çok yemek yemek, gazlı içecekler içmek gibi.

Özellikle uzun süren ve geçmek bilmeyen bir hıçkırığın altta yatan nedeni, akciğer iltihaplanması ya da böbrek hastalığı gibi ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Genellikle birkaç dakika süren hıçkırıkların yanı sıra saatler ve hatta aylar boyu devam eden hıçkırık şikayetleri vardır. Kısa süreli hıçkırıklar genellikle çabuk sonlanır ve fazla bir şikayet yaratmazlar; ancak uzun süren, inatçı hıçkırıklar dikkate alınmalıdır.

Dolu Mide

Mide çok dolu olduğunda bu doluluk, kendiliğinden, kısa sürede geçecek bir hıçkırığa neden olabilir. Hızlı bir şekilde çok yemek yemek, çok alkol almak, fazla hava yutmak, sıcak ve soğuk içeceklerin karışmasıyla mide ısısının aniden değişmesi ya da heyecanlanmak gibi durumlar, diyaframın bitişiğinde bulunan midenin şişmesine ya da gerilmesine yol açan durumlardır. Midenin bu genişlemesi diyaframa çarpmasına ve sonuç olarak da hıçkırığa neden olur.

Gülmek

Neşeli bir sohbet sırasında bol bol gülmek elbette keyif vericidir ancak gülerken hıçkırık tutma ihtimaliyle de karşı karşıyasınız demektir. Güldüğümüz sırada içimize ani olarak hava çekmemiz nedeniyle -ki bu gülerken sık olan bir durumdur – hava çok hızlı bir şekilde gırtlak kapağına doğru eser, diyaframla ilgili sinirleri uyarır ve böylece hıçkırık başlar.

Hıçkırık Nasıl Geçer ? 

  • Nefes tutularak diyaframa hava gitmesi önlenir. Böylelikle hıçkırın geçmesi beklenir.
  • Buzlu su, limon suyu veya sirke içmek de işe yarayabilir.
  • 2-3 adet kesme şeker veya 1 kahve kaşığı tuz yemek
  • Aç karnına birkaç karanfil çiğnemek
  • Yavaş yemek yemek
  • Meşrubatlar kesinlikle şişeden içilmemelidir.
  • Aç karnına sigara kullanmamak
  • Aşırı gülmekten kaçınma

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.