Nene Hatun kimdir?


93 harbi de denen 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savaşı’nda büyük faydalar sağlayarak destanlaşan kahraman kadın Nene Hatun, 1857 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir. 20 yaşına kadar hayatı hakkında pek ayrıntı yoktur. Henüz yirmi yaşındayken 1877 – 78 Osmanlı Rus Savaşı yani 93 harbi sırasında memleketi Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nı savunmasına büyük katkı yapmıştır.

Nene hatun
Nene Hatun Heykeli

Aziziye Savunması’nı evde henüz küçük iki çocuğunu bırakarak gerçekleştirmiştir. Olayın hikayesi şöyledir: 8 Kasım 1877 gecesi Ermeniler Aziziye Tabyasını basarlar ve İçindeki Osmanlı Askerlerini şehit ederler. Bu arada Nene Hatun’un kardeşi de yaralanmış ve evine gönderilmiştir. Ardından Rus Askerleri tabyayı devralırlar. Erzurum halkı bu olayı öğrenir öğrenmez kahramanca tabyaya koşar, halk ile Tabya içindeki düşmanlar günlerce çarpışırlar.

Bu sırada abisi ölür, intikam yemini eden Nene Hatun bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyle cepheye cephane taşıdı, yaralılara baktı, yemek pişirdi, su dağıttı ve daha bir çok hizmeti durup dinlenmeden yaptı. Onun bu destansı çabası Erzurum düşmandan tamamen temizleninceye kadar sürdü.

nene hatun

Savaştan çok sonra Nene Hâtun kendisini ziyârete gelen bir Amerika’lı subaya:”O zaman vazifemi yapmıştım. Bu gün de ilerlemiş yaşıma rağmen aynı hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim.” demiştir.

Nene Hatun, 22 mayıs 1955 yılında 98 yaşındayken zatüre hastalığından ve yaşlılıktan vefat etmiştir. Mezarı, savunmasını yaptığı Aziziye Tabyası’ndadır.

“YILIN ANNESİ” SEÇİLDİ

Hayatının son günlerinde 8 Mayıs 1955’te “yılın annesi” seçilen kahraman Türk kadını Nene Hatun, vefatının 63. yılında saygı ve minnetle anılıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.