Nevruz nedir? Nevruz Bayramı neden kutlanır?


Nevruz, baharın gelişinin sembolü. Türkiye’de her yıl 21 Mart tarihinde kutlanmaktadır.

Nevruz Bayramı neden kutlanır?

Hayatın ve ışığın kaynağı güneş, milyarlarca yıldır dünyamızı aydınlatıyor. Yaklaşık 8 bin yıl önce insanlar avcılık-toplayıcılıktan tarıma geçiş yaptı ve ilk uygarlıklar doğdu. Bazıları güneşten korkuyor ona tapıyordu. Güneşin hareketlerini, mevsimleri, hayatlarını nasıl etkilediğini yakından takip ettiler. Her yıl meydana gelen bir gelişmeyi özellikle önemsediler.

Her baharda güneş ışınları ekvatora dik vurduğunda gün ile gece eşitlenir. Karlar erimeye başlar. Nehirlere yeniden hayat verir ve her şey yeşile döner, yani doğa kış uykusundan uyanır. İnsanlar karanlığa karşı kazandıkları bu zaferi çeşitli ritüeller ile kutlamaya başladı. İlk medeniyetler tarıma dayalı yaşam tarzlarını güneş ve ay’ın hareketlerine göre şekillendirdiler. İlkbahar toprağın işlenmeye başlayacağını gösteren net bir işaretti. Dört bin yıl önce çiftçiler bugün toprağa ilk tohumlarını atarlardı, bazı çiftçiler bunu her zaman yapıyor. İnsanlar toprağa özlemlerini çeşitli ritüeller ile gösteriyor. Su yaşam ve bereketi, yeşil filizler, yeniden doğumu, ateş, iyilik ve arınmayı sembol ediyor. Baharın başlayışı bir çok kültürü kapsıyor.

Bu Pagan Festivali, daha çok bir çok efsane ve dini inançla süslendi, insanoğlunun en eski festivali hala hayatın yenilenilişinin sembolü olarak kutlanıyor.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.