Nikola Tesla Kimdir? Tesla’nın Hayatı ve İcatları Nelerdir?


Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’ın Simircana köyünde doğmuştur.Ancak ne kadar kendisine sorulmuş olsa da her zaman aynı cevabı vermiştir, ben Hırvat değilim ben bir Sırpım. Bilime olan merakı ilk gençlik yıllarında başlamıştır ve genç yaşında olmasına rağmen üst düzey makaleleri okumuştur.

Nikola Tesla’nın Eğitimi

tesla
Nikola Tesla

Üniversitede okuduğu yıllarda sırpça, çekçe, macarca, almanca, ingilizce, fransızca ve italyancayı çok iyi şekilde konuşabiliyor ve okuyabiliyordu. Nikola Tesla’nın 7 tane anadili var diyebiliriz çünkü bu dilleri çok iyi biliyordu. Üniversite yıllarından sonra 26 yaşlarında iken Budapeşte’ye taşındı ve şef elektrikçi olarak işe başladı. İşe başladığı zamanlarda çok kullanışlı ve verimli görülen ancak olmayan doğru akım sistemi kullanılıyordu. Kullanılan doğru akım yüzünden her yere elektrik kullanılmıyordu yani ülkenin bir çok yeri mum ışığı ile aydınlanıyordu. Tesla bu doğru akım olayına çok fazla kafayı takmıştı ve her yere elektrik ulaştırmak istiyordu.

Nikola Tesla bir gün arkadaşı ile gezmeye çıktı ve bir parka gitti ne olduysa o parkta oldu. Tesla’nın aklına alternatif akım fikri geldi. Olayı yaşayan tek tanık olan arkadaşı Antoni durumu şu şekilde anlatmaktadır. “Parkta oturmuş ve gün batımını izliyorduk o sırada Tesla Geothe’den bir yazı okuyordu bir anda okumayı kesti ve yakınlarında bulduğu bir sopayı eline alarak toprağın üzerinde bir şeyler çizmeye başladı. Tesla adeta hipnoz olmuşçasına çizime devam ediyordu. Çizdiği temanın alternatif akım şeması olduğundan bahsetti.” O gün parkta çizdi bu şema tüm dünyayı aydınlatacaktı.

Günümüzde kullandığımız her şeyin temelinde dönen manyetik alanı görmekteyiz ve işte o gün Tesla’nın parka çizdiği şema dönen manyetik alanın şemasıydı. Ampülün bulunmadığı bu dönemde tüm dünyayı aydınlatmayı kafasına koymuştu.

Thomas Edison ve Nikola Tesla’nın buluşması

tesla edison
Thomas Edison ve Nikola Tesla

1882 yılında bir aile dostunun yardımı sayesinde Thomas Edison şirketlerinin Paris labaratuvarında iş buldu, tek sermayesi cesareti, fikirleri ve dahi olmasıydı. Bir süre çalıştıktan sonra Paris’teki işinden ayrıldı. Alternatif akımın patentini alarak Amerika’ya doğru yola çıktı çıkmış olduğu bu yolculuk kendisinden sonra gele yılların bilimsel ve teknolojik olarak gelişmeye başlayacağı ilk yıllardır. Edison’un yanına Amerika’ya gittikten sonra Tesla’nın anlattığı alternatif akım ve diğer projeler Edison’u hiç tatmin etmedi. Her ne kadar Edison tatmin olmasa bile bir mühendis tahsis ederek Tesla ile çalışmasını sağladı. Nikolaya Tesla’ya bir gemiyi aydınlatma işi verildi ve kısa sürede işini yaparak New York’ta çalışmaya başladı. New York 1870’li yılların sonunda elektrik ile çalışmıştır ve o zamanlarda sadece Edison’un akkor telli ampülü ve doğru akım güç istasyonu vardır bu durumdan anlaşıldığı üzere Edison bu konuda tekeldir.

Edison Nikola Tesla’nın fikirlerini umursamadı

Nikola Tesla’nın ilk işe alındığı zamanlarda Edison elektriğin aktarılması konusunda bir sistem geliştirmeye çalışıyordu ancak sistemi DC üzerine kurulu olduğundan dolayı bir sonuca varamıyordu. Tesla ilk işe alındığı zamanlarda Edison’a fikirlerinden bahsetmişti ancak Edison bu fikirleri umursamamıştı. Tesla tekrar fikirlerini açtı ve alternatif akımdan bahsetti. Geliştirdiği transfarmatörler sayesinde elektriği ince kablolar ile uzak yerlere ileteceğini söyledi. Ancak bu fikirleri Edison kendisine bir meydan okuma olarak algıladı ve o anda Tesla Edison’un gözünde o kadar akıllı gözüktü ki hemen Tesla’ya bir iş verdi. Bu işi çözmesi halinde yüklü bir miktar para ödülü verdiğinden bahsetti. Ancak sorunu çözmesine rağmen Edison parayı vermemiştir ve Tesla işten ayrılmıştır. Bu ayrılıştan sonra Edisonun ve Tesla’nın yıldızları asla barışmayacaktır.

Tesla adını kendisinin verdiği AC yani alternatif akım elektriği üreten bir şirket kurar ve bir çok patent alır. Artık Tesla’nın önü açılmıştır. Tesla’n alternatif akım ile ilgili çalışmaları sıkça adının duyulmasına sebep olur.

Tesla’nın AC’si Edison’un DC’sine karşı üstün olmuştur

Kısa süre sonra Nikola Tesla’nın AC’si Edison’un DC’sine karşı üstün olmuştur ve Edison’un DC’si hiçbir zaman Edison’un A.C’si karşısında tutunamamıştır. Tesla her geçen gün yüksek frekans üzerinde düşünmeye başlar. Bu düşüncelerini elektrik ile ilgili yeni olanaklarının önünü açmıştır ve radyo dalgaları hakkında önemli temel oluşturmuştur. Elektriğin tehlikesiz hale gelmesi çok önemlidir çünkü Edison’un aydınlattığı sokaklardan geçenler kabloların çokluğu nedeniyle her gün bir kaç kişi ölüyordu.

Tesla bu gelişmeleri yaparken, Edison kendi şirketinin kontrolünü kaybetmiş ve General Electric Company ile birleşmek zorunda kalmıştır.

Nikola Tesla’nın yaptığı buluşlar

Nikola Tesla

Kablosuz elektrik ile ampülleri yakmıştır

Nikola Tesla 1890 yılında öyle bir başarıya imza attı ki günümüzde bu halen yapılamamıştır, o yıllarda kablosuz elektrik ile ampülleri yakmaya başlamıştır. 9 yıl sonra 40 km uzaklıkta bulunan 200 ampülleri kablo kullanmadan yakmıştır. Şu anda kablosuz elektrik yapamıyoruz, çünkü Tesla projeleri beyninde hesaplıyordu, hiçbir zaman projelerini yapmamış ve beyninden yapmıştır.

Robotik bilimin atası olarak hepimiz Marconi’yi biliriz. Marconi radyo telsizini yapmadan önce Tesla radyo ile kontrol ettiği bir gemi yapmıştır. Uzaktan kablosuz yönetim tekniğinin sahibidir.

Radyoyu ilk icat eden adam

Radyoyu icat eden olarak biz İtalyan mucit Marconi‘yi biliriz ve 1909 yılında nobel fizik ödülüne layık görülmüştür. Her ne kadar radyoyu icat ettiği bilinse de çok daha önceleri Tesla radyoyu bulmuş ve patentini almıştır. Ancak Tesla öyle her buluşunun arkasından koşan biri olmadığından dolayı radyo patenti elinde olmasına rağmen Marconi’ye şunları söylemiştir. “Marconi iyi bir dost 17 adet patentimi kullanıyor bırakın devam etsin.”

Hidroelektirik santrali kurmuştur

Hidroelektrik santralini düşünmüştür, güç elde etmek için Niagara’yı kullanacağım demiştir. Bazı kesimlerce Tesla çok ileriye gitti olurmu öyle şey bu imkansız saçmalıyor diyenler bile olmuştur. Niagara şelalesinde kuracağı ilk hidroelektrik santralin çalışmalara başladı ve üretiği ilk elektrik ile aydınlanan insanlar hayret içerisinde kalmıştır.

Philadelphia Deneyi

Başarıları Amerikan hükümetini çekmiştir ve Tesla’nın güçlü kitle imha silahlarını üretecek bir beyne sahip olduğunu anlamışlardır. Ancak Tesla maddi düşüncesi olmayan ve silah üretmek gibi bir amacı olmamıştır. Ama Amerikan gizli servisinin baskılarına dayanmadı ve görünmezlik projesi üzerinde çalışmaya başladı. İlk deney başarısızlık ile sonuçladı ama daha sonra yaptıkları deneyde bir denizaltıyı personeli ile kaybetmeyi başardılar. Bu deney çok gizli olduğu için hiçbir zaman detaylı bilgilere ulaşılamamıştır. Philadelphia Deneyi hala gizli ve açıklanmamıştır.

Yaptığı diğer buluşlar:

 • Floresan ampül kullanmaya başlanmadan önce Tesla labaratuvarlarını floresan lamba ile aydınlatmıştır.
 • Neon lambasının temellerini atmıştır.
 • Yüksek frekans sayesinde röntgen filmi yapmıştır.
 • Mekanik aletler fikri ilk olarak Tesla’dan çıkmıştır, notlarında bu aletlere sensör eklenerek kendi kendine hareket edecek şekilde geleceklerini yazmıştır.
 • Yüksek frekansın bobini ile havadan elde ettiği enerji ile bir vakum tüpü kablo kullanılmadan aydınlatılmıştır yani kablosuz elektrik.
 • Otomobillerde kullanılan ilk hız göstergesini 1906 yılında icat etmiştir.
 • Patentini aldığı kendi adı ile Tesla bobini dediği bobin sayesinde insan elinden çıkan en büyük şimşeği oluşturmuş ve bu şimşek 40 metreye atlayabilmektedir ve gürültüsü 35 km’den duyulmuştur.
 • Tesla Bobini sayesinde otomobillerin bujisini ateşleyen bobin icat etmiştir.
 • En büyük hayali elektrik dalgalarını atmosfere iletmekti yani sınırsız enerji üretmekti.
 • Maddenin aslında enerji olduğunu söylemiş Einstein ise ispatlamıştır.
 • Başka gezegenden gelen sinyaller. Tesla çok büyük bir dehaydı.
 • Manyetik alanı ilk düşünen ve icat edendir.
 • Nikola Tesla yapmış olduğu çalışmalar neticesinde frekans ile titreşen bir osilatör icat etmiştir 50 yıl sonra kabul edilmiştir.  İcat ettiği osilatör o kadar güçlüydü ki tam kapasite ile çalıştırılsa dünyayı ortadan ikiye bölebilir denmektedir. İşte bu osilatör H.A.A.R.P teknolojisinin atası sayılmaktadır.
 • 1935 yılında radarı bulunan kişi Robert olsa da aslında radar Tesla tarafından keşfedilmiştir. Hatta uzakta bulunan cisimlere dalga darbeleri yolluyordu. Kozmik ışınları da keşfeden de Nikola Tesla’dır.
 • Uzayda başka varlıkların olacağı konusunda aşırı derecede ilgilenmiştir. Dünyada ilk defa 1899 yılının mart ayında uzaya ses dalgası göndermiştir.
 • Kendisine ait olan 700 patent ile en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.
 • Nobel ödülünü kabul etmemiş dünyada tek kişidir.

Yaşamış olduğu dönemde çok büyük buluşlara imza atan Nikola Tesla bunları yapmasaydı fön makinası, su kaynatıcı gibi malzemeler icat etseydi daha zengin olacaktı. Diğer bilim adamları çok zengin iken Tesla ise her zaman maddi sıkıntılar çekmiştir ve kazandığı her kuruşu labaratuvara yatırmıştır. Amacı insanlığa sınırsız enerji sağlamaktır. Yapmış olduğu icatlar sayesinde bu kadar ileriyiz. Hayatı  7 Ocak 1943’te New York’ta (86 yaşında) beş parasız şekilde otel odasında son bulmuştur.


3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Nikola tesla değeri bilinmeyen bir dahidir. Tesla eğer günümüzde yaşamış olsaydı dünyayı kesinlikle çok farklı bir yere taşırdı. çünkü Tesladaki vizyon hiç kimsede yoktu. Nicola tesla aynı zamanda mütavazi biriydi. Radyoyu icad etmesine rağmen patentini almadığı için ön plana çıkamadı.Teslanın amacı ün değil, bir şeyler üretmek ve dünyaya armağan etmekti.

 2. Gerçek kahraman oymuş meğerse gerçekten taktire şayan bir insanmış, ve o kadarda alçak gönüllü ki nobel ödülünü bile istememiş helal olsun bu zamanlara geldiyse bu mucitin sayesindedir.