Nil Nehri ve Tarihi Hakkında Bilgi


Mısır’daki dünyanın en uzun nehir olan Nil Nehri nerededir, nerelerden geçer, ne zamandan beri var, kaynağı nerede ve nasıl oluştu? Havzası bakımından Afrika kıtasının onda birini kaplayan Nil Nehrini oluşturan üç kol nelerdir? İşte Nil Nehrinin tarihçesi ile ilgili detaylı bilgiler…

Kah uysal ve dingin, kah köpüren ve çetin Nil, kadim Mısırlıları her şeye ulaştıran dev bir otoban, cankurtaran halatıydı. Gıda, ulaşım, haberleşme, tarım ve devlet yönetimi Nil üzerindendi. Nil Nehri bugün dahi kudretlidir; ancak antik atasına kıyasla şimdi inceden bir su sızıntısıdır.

Nil’in bilinen tarihi 12000 yıl öncesinden başlar. Güneyden kuzeye yaklaşık 6760 km olan, neredeyse bir düzine ülkeden geçen dünyanın en uzun nehri, çevre iklimi nemliden kuruya dönüşürken, göçmen proto-Mısırlıları kıyılarına çekti. Nehirdeki altı çağlayan nedeniyle Mısır’ın en güney sınırdan Antik Nübe’ye nehir üzerinden ulaşım tehlikeliydi.

Kuzeye, Delta’ya doğru menderesler çizerek giden Nil Nehri bir zamanlar yedi kola ayrılıyordu, ama günümüzde yalnızca iki kolu mevcuttur. Haziran ayından başlayarak Etiyopya (Habeşistan) yaylalarından gelne yağmurlar, yıllık taşkınlara neden oluyor, taşkın yatağı alüvyon açısından zengin toprakla doluyordu (1960’lardan itibaren barajlar taşkınların önünü kesti). Bu yaşam veren olay, nehrin her iki yönünde ölüm de saçabiliyordu. Her halükarda Mısırlılar taşkınlara hürmet ediyor, taşkınları sarık memeli, tombul gövdeli bereket tanrıçası Hapi ile kişileştiriyorlardı.

“Nil İlahisi” ile kutsanan nehir, gıda, ulaşım, iletişim ve devlet yönetiminin temeliydi.

Nil, yıllık taşkınları, yaşama ve topluma kucak açması sayesinde, Nil Birleşik Mısır Devleti’ni mümkün kıldı.

Antik Mısır üzerine yazılmış olup da, MÖ beşinci yüzyılda yaşamış tarihçi Heredot’un şu çok yerindeki ifadesinin yer almadığı bir kitap yoktur. “Mısır, Nil’in hediyesidir.”

Bu kitap da geleneği bozmayacak. Soralım, Mısır toplumunu hangisi oluşturdu: Piramitler mi, Nil mi? Uzun vadede kazanan hep nehir oluyor.

Nil Nehrinin Özellikleri

  • Uzunluk: 6.853 km
  • Havza alanı: 2.870.000 km²
  • Debi: 2.830 m³/s
  • Ağız: Akdeniz
  • Kaynaklar: Mavi Nil, Beyaz Nil
  • Şehirler: Kahire, Hartum, Jinja, Cuba

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.