Nirvana Ne Demek? Nirvanaya Ulaşmak


Kısaca özetlemek gerekirse; Nirvana kadim bir felsefedir. Bu felsefeye göre gerçeği olduğu gibi kabul etmeliyiz ve içinde bulunduğumuz durumdan memnun olmalıyız.

Nirvanada korkuya ve endişeye yer yoktur. Dolayısıyla olayları akışına bırakmak ve sonunu düşünmemek gerekir. Kısacası bardağın hep dolu tarafını görmelisiniz. Yani olayların kötü yanlarını görmezden gelip, hep güzel yanlarına odaklanmalısınız. Bir nevi polyannacılık oynamalısınız.

Buda dininde nirvana demek ruhun özgür kalması ve en üst dereceye çıkması yani bir nevi kemale ermesidir. Bu düşünceye göre acı ruhtan uzak bir kavramdır fakat bugün bu düşünce değişik anlamlar da içerir.

Nirvana sayesinde her insan üzüntüden kurtulup anı yaşayarak anın tadını çıkarabilir.

Nirvana felsefesine göre başarılı olmak için belirli aşamalardan geçmek gerekir. Mutluluğun sırrı olarak ise doğru görüş, düşünme, söz, eylem, çaba ve anımsama gibi kavramlar sunulur.

Nirvanada başkalarının ne düşündüğü önemli değil, önemli olan gerçek varlığının farkına varmak ve ruhunu özgür bırakmaktır.

Hiç olmayacak şeyleri kafaya takmadan, başa gelen kötü şeylerin tekrar edeceğinden korkmadan ve hayatı doğal akışına bırakarak yaşamak gerektiği savunulur.

Nirvana felsefesi özü itibariyle Yoga’ya benzemektedir ve amacı hayatın güzelliklerini yaşamaktır. Buna göre olanı olduğu gibi kabul etmeli ve acıların ileride biteceğine inanmalıyız. Çünkü hiçbir acının sonsuza kadar sürmeyeceğini söyler ve bundan dolayı kötülük ve nefret gibi kavramlardan uzak durmamız gerektiğini ifade eder. Nirvanaya ulaşmanın tek ve yegane yolu budur.

Nirvanada bencilliğe yer yoktur. Ayrıca kötümser olmadan ve ıstırap duymadan kendi benliğimize geri dönmemiz gerektiğini öğütler. Buna göre hayatta başına çok kötü şeyler gelen insanlar da günün birinde mutluluğun zirvesine çıkacak ve hayatları değişecektir.

Eğer bir kişi nirvayana ulaşmak istiyorsa, bunun en güzel yolu ihtirası ve aşırıya kaçan duyguları kontrol altına almaktır.

Nirvanada bir insanın tüm yaşamı boyunca yaptığı bütün eylemler gelecekte bir gün karşısına çıkacaktır. Kısacası her insan ektiğini biçer. Hep iyi düşünmek ve başkalarının düşüncelerine saygılı olmak gerektiğini ifade eder.

Buna göre hayat bize ne getirdiyse ona razı olmalıyız. Çünkü bunların yaşanılması gerekir. Böyle bir inanç, kişinin çok daha az acı çekmesini sağlar. Bir insan bu hayatta neye emek verirse, ne üzerinde çalışırsa, günün birinde mutlaka bunların karşılığını alacaktır. Böylece nirvanaya ulaşacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.